Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL je přesvědčený, že jeho návrh o povinném zálohování PET lahví a plechovek vláda schválí ještě do konce srpna. Proti jsou odpadářské firmy i řada obcí.
Hlavním argumentem, proč zálohování PET lahví a plechovek bude pozitivní vývoj třídění odpadu, je podle Surého ekonomická motivace. Drahovzal ale vnímá jako naivní představu.
Kdo třídí, zaplatí za odvoz popelnic méně. Tuto myšlenku prosazují desítky radnic v Česku. Cena za směsný odpad se zvyšuje. Obce musí množství odpadu vyváženého na skládky snižovat.
Zálohu na lahve od piva považujeme za naprosto normální. Internetový obchod Košík.cz ve spolupráci se společností Mattoni zkouší, jestli si zvykneme i na zálohovanou vodu v PET lahvích.
V Česku se hromadí plastové odpadky. Kvůli omezení výkupu vytříděných plastů ze strany Číny tak svozovým firmám klesají tržby z prodeje. Uvažují proto o navýšení poplatků za odvoz odpadu.
V tisku se dočtete, že dálnice postavené z betonu po roce 1995 se rozpadají. Píšou to Hospodářské noviny. V Česku se podle Práva kvůli Číně hromadí tříděný papír a plast.
Svoje vlastní kontejnery na tříděný odpad musí mít v Praze od Nového roku všichni živnostníci. Přikazuje jim to vyhláška, kterou magistrát připravil po stížnostech obyvatel. Vadilo jim, že jsou kontejnery často přeplněné a odpadky se válí na ulici. Ne všichni ale novou vyhlášku dodržují.
Téměř v každé nádobě na tříděný odpad v Lounech jsou odpadky, které tam nepatří. Například ve žlutých kontejnerech na sklo je kuchyňský odpad nebo plasty. Kontejnery proto bude hlídat městská policie a to i pomocí mobilní kamery.
Brňané mohou od dubna třídit všechny typy plastů. Do žlutých kontejnerů je možné vhazovat nejen PET lahve a nápojové kartony jako dosud, ale také igelitové tašky, sáčky a fólie, nebo třeba vymyté plastové kelímky od potravin a nádoby od čisticích prostředků. Plasty se pak dále separují na dotřiďovací lince městské odpadové firmy SAKO. Ty, které jsou vhodné k recyklaci, firma prodá k dalšímu zpracování.
Zvony na tříděný odpad stojící v blátě budou minulostí. Alespoň v Klatovech. Po sběrném dvoře, který byl otevřen vloni, se totiž město letos zaměří mimo jiné právě na úpravu kontejnerových stání. Už v létě tak v Klatovech nebude jediný zvon na separovaný odpad, který by stál mimo zpevněnou plochu.
Jičínská radnice vypsala anketu, ve které se obyvatelé mohou vyjádřit k třídění odpadu. Tříděný odpad musí v současnosti jičínští nosit do speciálních kontejnerů. Radnice nově zvažuje i pytlový sběr - ten by lidem ušetřil cesty ke kontejnerům i peníze.
V celé republice přibývá podzemních kontejnerů na odpad. Jde o zabudované velké nádoby, které nehyzdí okolí a radost z nich nemají ani zloději vytříděného papíru. Zatímco například v Praze nebo ve středních Čechách je míst s těmito kontejnery čím dál více, na opačné straně republiky, v Moravskoslezském kraji, je vše teprve na začátku.
Město za obyvatele zaplatí odvoz běžného odpadu a ti budou víc třídit. Tenhle nápad dostali v Košťanech na Teplicku. Lidé si na to zvykli a letos poprvé nemusejí posílat na účet města poplatek za odvoz popelnic.