Na Mostecku došlo k masivnímu úhynu ryb. Analýza ukáže, jaké látky unikly do vody
V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. Ve středu to řekl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí.
Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítít po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.
Ve středu se snažili rybáři zachránit ryby. „Uhynulé ryby se odvezou do kafilerie. Pokračovat budeme na místě o víkendu,“ uvedl Skalský. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.
„Bude se to sbírat pravděpodobně i několik dní, než se všechno odstraní," řekl Skalský a dodal, že uhynuli mimo jiné sumci, kapři a cejni.
Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince na Valašskomeziříčsku, potvrdili policisté
Číst článek
Nádrž vznikla rekultivací, vypuštění zřejmě není podle mluvčího možné. „Dá se předpokládat, že došlo k propadu dna do staré šachty a z té právě unikly jedovaté plyny," uvedl Skalský s tím, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) odebírá vzorky. Výsledky napoví, jaké látky do vody unikly.
Případ vyšetřuje vodoprávní úřad Litvínov. „Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem byli k případu povoláni hasičským sborem. Odebrali vzorky povrchové vody z rybníka ke stanovení obsahu kyslíku, amoniakálního dusíku (NH3), CHSK (chemická spotřeba kyslíku), pH a sirovodíku. Výsledky analýz by měly být k dispozici zhruba do jednoho týdne," doplnila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.