Na Mostecku došlo k masivnímu úhynu ryb. Analýza ukáže, jaké látky unikly do vody

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. Ve středu to řekl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí.

Horní Jiřetín (Mostecko) (Aktualizováno: 19:12 30. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynulé ryby v Horním Jiřetíně

Některé ryby se podaří zachránit, zbytek půjde do kafilérie | Zdroj: ČTK

Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítít po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

Ve středu se snažili rybáři zachránit ryby. „Uhynulé ryby se odvezou do kafilerie. Pokračovat budeme na místě o víkendu,“ uvedl Skalský. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

„Bude se to sbírat pravděpodobně i několik dní, než se všechno odstraní," řekl Skalský a dodal, že uhynuli mimo jiné sumci, kapři a cejni.

Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince na Valašskomeziříčsku, potvrdili policisté

Číst článek

Nádrž vznikla rekultivací, vypuštění zřejmě není podle mluvčího možné. Dá se předpokládat, že došlo k propadu dna do staré šachty a z té právě unikly jedovaté plyny," uvedl Skalský s tím, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) odebírá vzorky. Výsledky napoví, jaké látky do vody unikly.

Případ vyšetřuje vodoprávní úřad Litvínov. Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem byli k případu povoláni hasičským sborem. Odebrali vzorky povrchové vody z rybníka ke stanovení obsahu kyslíku, amoniakálního dusíku (NH3), CHSK (chemická spotřeba kyslíku), pH a sirovodíku. Výsledky analýz by měly být k dispozici zhruba do jednoho týdne," doplnila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme