Čeští vědci odhalili příčinu úhynu orlů bělohlavých na jihovýchodě USA. Dravce otrávil toxin ze sinic

Vědci z českobudějovického biologického centra a třeboňského střediska Algatech zjistili příčinu úhynu orlů bělohlavých na jihovýchodě USA. Dravci více než 25 let umírali na neurologickou nemoc nejasného původu. Vědci zjistili, že její příčinou byl toxin ze sinic, řekla Daniela Procházková z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel bělohlavý patří mezi symboly Spojených států. | Zdroj: Pixabay

Orli trpěli neurologickou poruchou zvanou vakuolární myelinopatie, která se vyznačuje nekoordinovanými pohyby a ochabnutím svalstva u postižených zvířat. Výzkum postupně ukázal, že původem potíží jsou sinice, které se staly součástí potravy dravců a které obsahují velké množství bromu.

‚Uhynuli v nervové křeči.‘ Ochránci zvířat našli na Klatovsku čtyři otrávené orly mořské

Číst článek

„Je pravděpodobné, že se toxin hromadí v celém potravním řetězci u živočichů konzumujících jak vodní rostliny s porosty sinic, tak měkkýše, ryby a vodní ptáky, kteří jsou kořistí dravců. Možný účinek toxinu na savce včetně člověka dosud nebyl prozkoumán, nicméně opatrnost je zcela jistě namístě,“ uvedl člen vědeckého týmu z biologického centra Jan Mareš.

Zatím není prokázáno, jak se brom, který je nutný pro vznik toxinu, ve vodě a následně v sinicích objevil. „Je však možné, že se do ekosystému dostává v souvislosti s lidskou činností, například použitím herbicidů nebo hnojiv,“ řekl Pavel Hrouzek z Centra Algatech.

Čeští vědci svůj objev publikovali v aktuálním čísle prestižního časopisu Science, který vyšel v pátek. Orel bělohlavý žije na severoamerickém kontinentu. Dravec se stal symbolem USA a je zobrazen na státním znaku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme