Nelegálních migrantů je v Česku oproti loňsku výrazně míň. Nejčastěji jsou to Ukrajinci

Od ledna do konce září letošního roku policie v Česku zadržela 4146 cizinců. Je to o 3055 míň než loni. Ubývá migrantů ze Sýrie nebo Afghánistánů, stoupá naopak počet těch z Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi uprchlíky byli jak mladí muži, tak staří lidé na vozíčku, či úplně malinkaté děti | Foto: Tereza Reková

Policie za prvních devět měsíců letošního roku odhalila v Česku 4146 nelegálně pobývajících cizinců. Tedy o 3055 méně než ve stejné období roku 2014. Nejčastěji byli v tuzemsku nelegálně občané Ukrajiny, a to v 1155 případech. Proti loňsku naopak výrazně klesl počet zajištěných občanů Sýrie, Afghánistánu či Iráku, o kterých se dlouhodobě hovoří v souvislosti s migrační krizí. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Migranti ze Sýrie loni tvořili zhruba čtvrtinu všech cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Od loňského ledna do konce září jich bylo zadrženo 1920, za stejné období letošního roku 144. Pokles je podle statistik cizinecké policie znatelný i u občanů Afghánistánu. Letos jich policie chytila 152, což je o 393 méně než loni. Iráčané byli v zemi za tři čtvrtletí nelegálně v 97 případech, což je proti loňsku pokles o 261.

Deset lidí na jednoho uprchlíka? Propouštět nebudeme, vzkazují ze záchytných zařízení

Číst článek

Podle vedoucího oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimíra Takáče se situace oproti loňsku zlepšila zejména kvůli novým opatřením zavedeným na balkánské trase. Vyjmenoval například postavení plotu na hranicích Maďarska, uzavření tranzitní trasy na hranicích Makedonie, zpřísnění podmínek pro vstup na území některých států na trase či zlepšení ostrahy hranic, na které se začaly podílet různé zahraniční policejní sbory včetně českého.

Situace je klidnější

Na čelní místo zajištěných migrantů se vrátili občané Ukrajiny, kterých policie chytili o 263 než v prvních devíti měsících loňského roku. Ukrajinci většinou do Česka vstupují legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu. "Viditelné navýšení je z velké části způsobeno tím, že jsou poměrně často zjišťování ve spojitosti s nelegální výdělečnou činností a prokazují se padělanými doklady členských států EU," řekl ČTK Takáč.
Za Ukrajinci v žebříčku národností následovali v tuzemsku nelegálně pobývající občané Ruska, Kuvajtu či Vietnamu, jejichž počty byly podobné jako v loňském roce. Pro tyto národnosti je tuzemsko naopak cílovou zemí.

Kolik migrantů zadržela v uplynulém týdnu policie? Zjistíte to z grafu, který se každý den aktualizuje

Číst článek

Cizinecká policie od poloviny loňského června zvýšila kontroly, které se týkají zejména krajů sousedících s Rakouskem. Tudy do země vstupují migranti nejčastěji. Od letošního srpna policisté namátkové kontroly rozšířili také na hraniční přechody u německých hranic kvůli možnosti, že by se chtěli neúspěšní žadatelé o azyl v Německu přesunout jinam.

Letos je zatím situace u tranzitní migrace klidnější než před rokem. Loni policisté od začátku namátkových kontrol zajistili přes 3000 nelegálních migrantů. Výjimkou nebyly týdny, kdy jich bylo přes 200, jednou dokonce přes 500. Za prvních devět měsíců jich bylo přes 400, z toho za týden bylo nejvíc odhaleno 49 migrantů. Podle Takáče rozdílná čísla většinou souvisejí s odhalením případů převaděčů. "Jejich počet se letos snížil, stoupla však jejich profesionalita, hledají nové trasy a způsoby," podotkl Takáč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme