Jak žijí křesťané v Turecku? ‚Oficiálně neexistujeme, snažíme se udržet naši identitu‘

Křesťanská komunita v Turecku čítá na 300 tisíc věřících | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Křesťané na celém světě si v pátek připomněli ukřižování Ježíše Krista. Zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek se vypravil do Istanbulu za tamní křesťanskou komunitou, aby zjistil, jak zdejší lidé oslavují Velikonoce a jak se jim jako náboženské menšině žije.

Tento článek je více než rok starý.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Svatého ducha stojí na rušné tepně v centru města. Z ulice ale není vidět, je skrytá za blokem domů. Jako by už její adresa naznačovala, jaké je postavení křesťanů v Turecku.

„Jsme v zemi, která má 78 milionů lidí. My jsme menšina, která má 250, možná 300 tisíc věřících. Žijeme ve velké zemi, která není křesťanská, a snažíme se udržet naši identitu. To není vždycky snadné," říká páter Claudio.

„Žijeme ve velké zemi, která není křesťanská, a snažíme se udržet naši identitu.“

páter Claudio

Mše svatého týdne, která vyvrcholí svěcením olejů, pomalu začíná a lavice katedrály se zaplnili. Tady v Istanbulu je složení věřících opravdu pestré. Najdou se tu Evropané, Afričané i Turci. Jak říká třicátník Seyfi, on sám konvertoval ke křesťanství ve svých sedmnácti.

„Byl jsem ateista, ale hledal jsem. Žil jsem tehdy na východě Turecka a dostat se k Bibli bylo nemožné. Jsem ale radioamatér a jednou jsem zachytil stanici, která na krátkých vlnách v turečtině vysílala o křesťanství. Bylo to jako zázrak," popisuje Seyfi.

dsc_0101_170415-041556_kro.jpg

Jak říká, postavení křesťanů v Turecku se vyvíjelo. Když před skoro dvaceti lety přestoupil na víru, policie sledovala kostely i mše, křesťany považovala za západní špiony. Dnes je hlídá také, ale před útoky ze strany takzvaného Islámského státu. Křesťanských církví je v Turecku řada, jejich postavení je ale mnohdy docela složité.

„Jsem dominikán, náš řád přišel do Istanbulu dávno před Otomany, v roce 1232. Oficiálně ale neexistujeme. Jako katolíci nemáme právní status. To nám dělá veliké problémy s byrokracií, když potřebujeme třeba opravit kostel, přijdeme na úřad, ale úředně vlastně neexistujeme. Chce to velkou trpělivost, na jakoukoliv odpověď čekáme měsíce i roky," popisuje situaci páter Claudio – Ital, který slouží v Istanbulu přes 20 let.

Není těžké být v Turecku křesťanem, mnohem obtížnější je, podle něj, být cizincem.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme