Uber odchází z Dánska. Kodaň zpřísnila pravidla pro taxislužby

Alternativní taxislužba Uber v polovině dubna odejde z Dánska. Vadí jí nový zákon, který taxikářům nařizuje povinné používání taxametrů nebo senzorů obsazenosti sedadel. S vládou chce ale o pravidlech ještě vyjednávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu | Zdroj: Reuters

Uber v Dánsku podniká dva a půl roku. Podobně jako v dalších zemích ho od počátku kritizovali odbory, taxislužby i někteří politici. Podle nich jsou řidiči Uberu kvůli nedodržování některých předpisů pro taxislužby zvýhodnění.

Nový zákon v dánském parlamentu prošel v únoru navzdory snaze menšinové vlády pravidla uvolnit. Uber tvrdí, že jeho aplikaci v Kodani používají dva tisíce řidičů a na 300 tisíc jejich zákazníků. Podle odborářů si díky odchodu firmy udrží živobytí šest tisíc taxikářů.

Uber čelil odporu i v Madridu, Londýně nebo Paříži. Tam v lednu na protest proti němu stávkovali taxikáři a zablokovali kvůli němu některé dopravní trasy. Firma teď čeká na verdikt Soudního dvora Evropské unie, který by měl rozhodnout o tom, jestli bude aplikace považovaná za dopravní službu nebo za digitálního zprostředkovatele

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme