Uber odchází z Dánska. Kodaň zpřísnila pravidla pro taxislužby

Alternativní taxislužba Uber v polovině dubna odejde z Dánska. Vadí jí nový zákon, který taxikářům nařizuje povinné používání taxametrů nebo senzorů obsazenosti sedadel. S vládou chce ale o pravidlech ještě vyjednávat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu.

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu. | Zdroj: Reuters

Uber v Dánsku podniká dva a půl roku. Podobně jako v dalších zemích ho od počátku kritizovali odbory, taxislužby i někteří politici. Podle nich jsou řidiči Uberu kvůli nedodržování některých předpisů pro taxislužby zvýhodnění.

Nový zákon v dánském parlamentu prošel v únoru navzdory snaze menšinové vlády pravidla uvolnit. Uber tvrdí, že jeho aplikaci v Kodani používají dva tisíce řidičů a na 300 tisíc jejich zákazníků. Podle odborářů si díky odchodu firmy udrží živobytí šest tisíc taxikářů.

Uber čelil odporu i v Madridu, Londýně nebo Paříži. Tam v lednu na protest proti němu stávkovali taxikáři a zablokovali kvůli němu některé dopravní trasy. Firma teď čeká na verdikt Soudního dvora Evropské unie, který by měl rozhodnout o tom, jestli bude aplikace považovaná za dopravní službu nebo za digitálního zprostředkovatele

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme