Chřipka začíná pomalu ustupovat, potvrzují hygienici

Počty nemocných s respiračními chorobami a chřipkou začaly klesat. S výjimkou Plzeňského kraje, kde nemocnost stoupla o jedno procento, je epidemie v celém Česku na ústupu. V řadě evropských zemí je situace podobná jako v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma (ilustrační foto)

Rýma (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

U akutních respiračních onemocnění zaznamenali zdravotníci pokles o osm procent a u nemocí podobných chřipce o šest procent.

„Už začala sestupná vlna. My jsme v tuto chvíli někde těsně za vrcholem. Trend poklesu je značný, ale v podstatě jsme na vrcholu epidemie a na začátku poklesu,“ upřesňuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Výrazně ale přibylo závažných případů chřipky. Intenzivní péči potřebovalo 90 lidí, 18 z nich zemřelo. Vyplývá to z údajů za letošní sedmý týden, které poskytla národní referenční laboratoř pro chřipku.

Počet nemocných prudce stoupl v polovině ledna. Nejvíce ohroženi byli senioři, lidé s chronickými chorobami i školní a předškolní děti.

Některé školy vyhlásily kvůli epidemii chřipkové prázdniny. Nemocnice a domovy důchodců zakázaly kvůli možnosti nákazy návštěvy.

V ohrožení se letos ocitli také lidé, kteří se nechali před chřipkou očkovat. Vakcína se vyrábí půl roku dopředu a účinná látka se chystá podle předpokládaného vývoje. Virus ale letos zmutoval natolik, že shoda s vakcinačním antigenem byla méně než poloviční. Účinnost očkovací látky tak byla nižší.

S chřipkou jde do práce 28 procent lidí

Nejlepší prevencí proti chřipce je zdravý životní styl. Lidé by se dále měli vyhýbat průvanu a jíst čerstvé ovoce.

Nemocný by si pak měl při kašlání nebo kýchání zakrývat nos a ústa papírovým kapesníkem a ten po použití ihned vyhodit. Důležité je také pravidelné mytí rukou. Nemocní s příznaky chřipky by měli vyhledat lékaře a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí.

S chřipkou jde ale do práce mezi kolegy 28 procent Čechů, k lékaři jich zamíří třetina. Do práce žene nemocné obava z poklesu příjmu nebo pracovní závazky a termíny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, která se na téma zaměřila začátkem února, kdy v Česku vrcholila chřipková epidemie.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Martin Karlík, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme