Geny, které sledovaly hedvábnou stezku

Vědcům se podařilo identifikovat geny, které zapřičiňují Behcetovu chorobu – onemocnění, kterému se podle míst jeho výskytu občas přezdívá nemoc hedvábné stezky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Behcetova choroba je autoimunitní onemocnění, při kterém krevní cévy postihne chronický zánět | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, BioMed Central

Behcetova choroba je autoimunitní onemocnění, při kterém krevní cévy postihne chronický zánět. V ústech a na genitáliích zanechává vřídky a může zasáhnout i oči, ledviny nebo nervový systém. Své jméno dostala po tureckém lékaři, který ji popsal v roce 1937. V Evropě je choroba vzácná, ale čím dále na východ, tím se s ní lékaři setkávají častěji. Výskyt Behcetovy choroby v podstatě kopíruje hedvábnou stezku, po které kdysi zboží z Dálného východu putovalo do Evropy.

Obchod mnohdy provázela i výměna genetické informace mezi obchodníky a místními lidmi a spolu s ní se podél hedvábné stezky šířila i náchylnost k onemocnění. Geny, které jsou za Behcetovu chorobu zodpovědné, se teď poprvé podařilo identifikovat britským vědcům. V Turecku nemoc postihuje čtyři lidi z tisíce, což vědcům umožnilo provést rozsáhlou genetickou studii. Během ní vyšetřili téměř 2500 lidí a data srovnali s dalšími 5000 lidmi ze Středního východu, Evropy i Asie. Zjistili, že za zvýšeným rizikem rozvoje Behcetovy choroby stojí trojice genů (HLA-B51, IL10, IL23R-IL12RB2), které kódují různé složky imunitního systému. Objev může vydláždit cestu k lepšímu poznání patologie Behcetovy choroby a snad i novému typu léčby.

Zdroj: University of Manchester

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme