Odborníků na poruchy stravování je nedostatek. Vzdělávat je budou na Zlínsku

V Česku je stále více lidí, kteří trpí nejrůznějšími druhy poruch příjmu potravy. Ke známým a nebezpečným - anorexii a bulimii - navíc přibývají i zcela nové kombinace nemocí. I proto na Zlínsku startuje nový evropský projekt vzdělávání zdravotníků a terapeutů. Těch je totiž stále nedostatek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hubnutí

hubnutí | Foto: Fotobanka stock.xchng

Některým z druhů poruchy stravování trpí každý dvacátý člověk v Česku. Pomoci jim i jejich rodinám se komplexně snaží občanské sdružení Anabell. Jeho ředitelka Jana Sladká má přímou osobní zkušenost s bulimií. I proto, jak říká, založila sdružení.

„Byla jsem nemocná celkem dvanáct let. To onemocnění samo o sobě je stigmatizující. V době, kdy jsem byla nemocná já, bylo stigmatizující ještě více než dnes. Čili celou dobu, co jsem se s tou chorobou potýkala, tak o ní nikdo nevěděl, protože jsem se za to nesmírně styděla,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poruchách příjmu potravy a jejich dopadech na lidský organismus zjišťoval více Roman Verner

Cílem sdružení je tak pomoci postiženým dříve, než se následky nemoci prohloubí. „Později, jak se to onemocnění rozvíjí, souvisí i s dalšími přidruženými psychickými problémy, jako jsou různé deprese, úzkosti, obavy, nespavost, různé komunikační dorozumívací potíže, problémy v mezilidských vztazích, partnerském životě. Je to velmi komplexní onemocnění,“ popisuje Jana Sladká.

Měla to štěstí, že ji bulimie zdravotně nepoznamenala. „Nicméně byla údobí, která byla spojena právě s těmi depresivními a úzkostnými stavy, kdy jsem se léčila. Brala jsem psychofarmaka, měla jsem problémy, které souvisely třeba s trávením,“ varuje.

Sdružení se proto od počátku jeho existence zaměřuje i na prevenci. „Už dávno jsme si uvědomili, že bez prevence není možné pracovat proti poruchám příjmu potravy nebo pracovat s nemocnými. Takže celou dobu, co existujeme, tak paralelně s přímou pomocí poskytujeme preventivní vzdělávací a osvětové programy,“ vysvětluje ředitelka sdružení.

Typů poruch stravování přibývá

Na Zlínsku tak přesně za týden zahájí novou sérii vzdělávání zdravotníků, kterých je zde v tomto oboru stále nedostatek. „Protože tady je poptávka po specialistech a není zcela nasycená, chtěli jsme ji tímto projektem podpořit,“ říká Anna Handlová, manažerka projektu, který financují díky podpoře z evropských fondů.

„Projekt se skládá z několika modulů. Je to odborný workshop pro zdravotní sestry, další pro nutriční terapeuty. Také zde máme koučing, supervizi a odborné promítání. Zájem tam je, nicméně si myslíme, že by mohl být ještě vyšší,“ dodává.

Nově totiž přibývají i případy ortorexie, bigorexie a drunkorexie. Tedy extrémního hledání nejzdravější potraviny, zdokonalování svalů pomocí léků a nahrazování potravy alkoholem.

Simona Bartošová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme