Plicní kmenové buňky opraví plíce

Vědcům se poprvé podařilo identifikovat lidské plicní kmenové buňky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plíce, ilustrační obrázek

Plíce, ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka Profimedia

Autory objevu jsou američtí a italští vědci, kteří izolovali kmenové buňky z chirurgicky odebrané plicní tkáně. Jejich funkčnost testovali metodami in vitro a in vivo – v buněčných kulturách nejprve demonstrovali, že kmenové buňky se mohou dělit na další kmenové buňky, ale také dokážou „vyzrát“ v buňky, které tvoří různé typy plicních tkání. V dalším kroku vědci lidské kmenové buňky vstříkli injekcí do myším s poškozenými plícemi. Tady se kmenové buňky úspěšně integrovaly do tkáně a začaly obnovovat průdušky, plicní slípky i stěny plicních cév.

Takzvané progenitorové buňky, které nejsou plně diferencované, byly v plicích identifikovány u dříve, ale na kmenové se dosud čekalo. O tom, že nově identifikované buňky jsou skutečně pravými kmenovými buňkami, vypovídají tři faktory: buňky se dokážou obnovovat, mohu dospět v různé typy plicních buněk a jsou přenosné. To znamená, že pokud kmenové buňky vstříkneme do plic pokusné myši, kde opraví poškození, můžeme je z nich později zase odebrat a celý proces zopakovat u dalšího zvířete.

Objev lidských kmenových buněk přestavuje velký krok kupředu, protože by mohl usnadnit terapii chronických plicních chorob, na které dosud neexistuje účinná léčba.

Zdroj: New England Journal of Medicne

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme