Virus chřipky zmutoval. Onemocnět tak mohou i lidé, kteří se dříve nechali očkovat

Určení složení chřipkové vakcíny je před sezonou jako sázka do loterie. Letos virus zmutoval natolik, že shoda s vakcinačním antigenem je méně než poloviční. Lidé se stále mohou nechat očkovat, pokud se s virem nesetkali. Pro pacienty s nějakým chronickým onemocněním může mít prý očkování smysl, protože chřipka pak mívá mírnější průběh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Letos došlo k lehkým změnám viru poté, co byly aplikovány očkovací látky, upozornila už dříve zástupkyně hlavního hygienika Jarmila Rážová.

„Může se stát, že onemocní i ti, kteří se nechali očkovat již třeba v říjnu nebo v listopadu loňského roku, tedy před sezonou, ale stále ten průběh by měl být u nich snadnější než u těch, kteří se nenechají očkovat,“ řekla Rážová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemocných chřipkou rychle přibývá. Pokud se lidé s virem ještě nesetkali, mohou se stále nechat očkovat, říká epidemiolog Rastislav Maďar

Pokud se lidé ještě s virem nesetkali, mohou se stále nechat proti chřipce očkovat, podotýká epidemiolog Rastislav Maďar.

„Drtivá většina lidí se zatím s virem nepotkala, u nich by preventivní očkování mělo význam. Nemám problém pacienta zaočkovat, pokud ještě nebyl v kontaktu s nemocí. Pokud mi řekne, že jeho rodina je nemocná nebo v práci je viróza, tak to musíme individuálně zvážit,“ vysvětluje Maďar.

Očkování přirovnává k bezpečnostním pásům v autě. Vakcína může pacientům hodně pomoci, ale není všespásná, konstatuje epidemiolog.

„Připoutáme se a víme, že nás to neochrání před každým typem nehody a že nejsme nesmrtelní. Stejné je to i s očkováním,“ dodává Maďar.

Podle něj není mutace neobvyklá. Virus typu A pochází ze zvířecí říše a má prý tendenci k malým mutacím.

„Stačí výměna jedné aminokyseliny a už se může stát, že člověk, který prodělal nemoc typem A, tak může onemocnět znovu typem, který je velmi podobný,“ uzavírá Maďar.

Počet lidí s chřipkou v posledních dnech prudce stoupl. Už čtyři lidé na ni zemřeli. Česko je podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty na pokraji plošné epidemie chřipky.

Nejlepší prevencí proti této nemoci je zdravý životní styl. Lidé by se dále měli vyhýbat průvanu a jíst čerstvé ovoce. Nemocní by pak měli být ohleduplní ke svým kolegům a nechodit do práce.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Vladimír Kroc, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme