Zásadní dílo analytické psychologie Červená kniha vyšla v češtině

Zhruba od poloviny října je v Česku k dostání zásadní dílo psychoanalytika Carla Gustava Junga Červená kniha. V češtině dosud nevyšlo. Ostatně cesta k jakémukoli vydání byla velmi složitá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ořezaná tužka | Foto: Comstock Images

Po Jungově smrti v roce 1961 rukopis ležel několik desítek let ve švýcarském bankovním trezoru a rodina jej odmítala zveřejnit, protože zápisky považovala za příliš intimní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor nakladatelství Portál Zdeněk Jančařík ve Světě o deváté

Až loni Červená kniha vyšla ve Spojených státech. Zásluhu na tom má britský historik lékařství Sonu Shamdasani, který dnes u příležitosti českého vydání navštíví Prahu.

Jungovu Červenou knihu vydalo nakladatelství Portál a jeho šéfredaktor Zdeněk Jančařík ve Světě o deváté vysvětlil, jak se podařilo Sonu Shamdasanimu přemluvit Jungovy dědice, aby svolili k vydání Červené knihy.

„Nebylo to vůbec lehké, přemlouval je vlastně 13 let.“ Jančařík také uvedl, že knihu překládali čtyři lidé a publikace obsahuje i zasvěcený komentář.

Kniha vznikala zhruba od roku 1913 v době, kdy bylo Jungovi 38 let. Byl už tehdy úspěšný, a přesto čelil apokalyptickým snům a vizím a údajně slyšel hlasy. Záznam jeho cesty po vnitřním světě, příběh o hledání ztracené duše, doprovázené obrazy, které sám nakreslil.

Jančařík také připomněl, že v díle Jung dal průchod svým emocím a fantazii. „Je z toho fantastické literární i výtvarné dílo.“

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme