Americko-čínská obchodní válka: Trump chce clo pro další čínské výrobky za 100 miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump v pátek požádal svého zástupce pro obchod, aby zvážil navýšení cla na čínské výrobky o dalších 100 miliard dolarů (zhruba dva biliony Kč). Informovala o tom agentura AP.

Washington/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Win McNamee | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí přichází den poté, co Čína oznámila, že chce uvalit 25% clo na 106 amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby. Peking tím reagoval na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý.

Čínská odpověď Trumpovi: clo na 128 druhů amerického zboží, včetně masa a ovoce

Číst článek

Ten pro změnu obsahuje 1300 čínských výrobků, na něž chtějí aplikovat 25% clo Spojené státy. V obou případech jde o zboží, jehož dovoz do Číny, respektive do Spojených států dosahuje hodnoty téměř 50 miliard dolarů (kolem jednoho bilionu Kč) ročně.

Bílý dům v pátek oznámil, že Trump požádal Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR), aby zvážil uvalení cla na Čínu ve výši 100 miliard dolarů s tím, že pokud to uzná za vhodné, měl by rovněž rozhodnout o tom, na jaké zboží se opatření bude vztahovat.

Trump rovněž vyzval ministerstvo zemědělství, aby vypracovalo plán na ochranu zájmů amerických farmářů.

Prezident Spojených států dlouhodobě tvrdí, že obchodní politika Číny vedla ke krachu amerických továren a připravila tak miliony Američanů o práci.

Desítky obchodních svazů zastupujících přední americké podniky minulý týden vyzvaly Trumpa, aby cla na dovoz z Číny neuvaloval. Varovaly před jejich negativními dopady na ekonomiku Spojených států i na americké spotřebitele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme