Bankovní sektor v Česku by odolal i návratu recese

České banky úspěšně prošly zátěžovými testy. Tuzemský bankovní sektor by odolal i velmi nepříznivému ekonomickému vývoji, pokud by se vrátila recese. Oznámila to Česká národní banka (ČNB).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek

Vklady v českých bankách jsou i nadále v bezpečí. Jedním z důvodů stability našeho bankovního sektoru je podle zprávy i nadále jeho vysoká kapitálová přiměřenost - skoro 16 procent. Centrální banka testovala odolnost finančních ústavů za použití dvou scénářů možného vývoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB Jan Frait ve Světě o desáté.

Zátěžový scénář ‚recese‘ počítá s oslabením koruny, eskalací fiskální krize eurozóny a s víc než 30procentním poklesem cen nemovitostí. V tomto extrémním případě by se do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti dostalo několik bank, které by celkem potřebovaly finanční injekci přes 13 miliard korun.

„To je z hlediska výše kapitálu poměrně málo,“ podotkl ředitel samostatného odboru finanční stability České národní banky Jan Frait. Pro základní scénář se pak vycházelo z nové makroekonomické prognózy České národní banky, která počítá s tím, že česká ekonomika v dalších dvou letech poroste, byť pomalým tempem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte mluví o zátěžových testech bank ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Banky v Česku by podle něj měly nyní, vhledem k tomu, jak nervózní je situace na finančních trzích, udržovat velké polštáře kapitálu i likvidních zdrojů. „Právě proto, kdyby přišly negativní šoky, aby se s tím vyrovnaly,“ doporučil Jan Frait z ČNB.

„Testy, které provedla Česká národní banka, by se určitě nedaly obvinit z toho, že jsou příliš měkké, protože některé jejich předpoklady bych spíše považoval za extrémní. Například zátěžový scénář ze zveřejněného stress testu předpokládal znehodnocení investic do zemí jako je Španělsko, Itálie a tak dále,“ řekl Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte.

Tomáš Medek, Martina Mašková, Ondřej Houska, ak, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme