České pivovary zažívají těžké časy, spoléhají na export

Spotřeba piva v Česku loni spadla na 134 litry na osobu. Pivovary sdružené v Českém svazu pivovarů a sladoven vyrobily necelých 16 milionu hektolitrů piva, což je skoro o osm procent méně než v roce 2009. Snížil se také vývoz piva do zahraničí. Ve srovnání s předchozím rokem 2009 byl pokles čtyřprocentní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plnírna lahví - pivovar | Foto: Comstock Images

Pivovary v Česku tak vloni vyrobily nejméně piva od roku 1989. Ani výrazný pokles poptávky nicméně pozici Čechů na vrcholu světového žebříčku spotřeby tohoto nápoje neohrozil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pivovary v Česku vloni vyrobily nejméně piva od roku 1989. Důvody hledal Jaroslav Skalický

Zpátky na hranici někdejších 160 litrů na hlavu a rok se už však Česko nevrátí, říká výkonný ředitel českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

„Mění se životní styl, lidé víc upřednostňují jiné, zajímavější hodnoty. Na pivo chodí rádi, ale experimentují například s novými pivy. Skupina těžkých pijáků už prakticky vymizela z trhu, je to prostě generační výměna,“ vysvětluje Veselý.

Šéf humpoleckého pivovaru Jan Bernard vidí vlivů na spotřebu piva víc. „Vloni také nebylo moc dobré počasí, ale zásadní problém byl ve skokovém navýšení zdanění. V letošním roce neočekáváme další zvyšování daní, a pokud bude jenom trochu slušné počasí, tak jsem optimista v tom směru, že letos by měl být prodej piva větší než v loňském roce,“ předpovídá.

Podle Veselého budou tuzemské pivovary stále více záviset na exportu. „Recese bude snad odeznívat. Ve velkých exportních zemích jako Slovensko, Polsko, Velká Británie, Švédsko nebo Rusko, tam už se ukazuje obrat k lepšímu. Doufáme, že nám k tomu přispěje zejména chráněné zeměpisné označení České pivo, které dělá z našeho produktu něco, co se naprosto odlišuje od ostatních piv v Evropské unii,“ dodává Veselý.

Předpovědi říkají, že by se česko mělo za dva roky stát sedmou největší exportní zemí na světě.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme