ČNB zpochybňuje požadavek odborů na mzdy

Česká národní banka považuje požadavek odborů, aby v příštím roce vzrostly nominální mzdy o deset procent, za nadnesený a nerealistický. Cíl odborů je podle ředitele měnové sekce ČNB Aleše Čapka zhruba tři až čtyři procentní body nad úrovní průměrných nominálních mezd, která by podle centrální banky zajišťovala makroekononickou stabilitu a nevyvolávala by nákladovou inflaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastávající guvernér ČNB Zdeněk Tůma považuje za velmi důležité prosincové setkání s odbory, které se koná před kolektivním vyjednáváním o mzdách. Upozornil, že v loňském roce došlo při setkáních odborů s ČNB k významnému sblížení ekonomického pohledu obou stran. „Loni požadavky odborů celkem odpovídaly ekonomické situaci, těžko předjímat letošní situaci,“ dodal.

O možnostech mzdového vývoje budou představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů jednat na pravidelné schůzce s radou České národní banky 18. prosince.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme