Dálnice D47 má být v provozu do listopadu 2008

Celá 80kilometrová dálnice D47 z Lipníka přes Ostravu do Polska by měla být v provozu do listopadu 2008. Rozhodla o tom vláda, když schválila závazný časový rozpis výstavby. Ten je podle premiéra Vladimíra Špidly napjatý, nicméně realistický. Stavba dálnice by neměla stát více než 80 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice | Foto: Česká televize

Vláda koncem března rozhodla vypovědět dohodu o stavbě s izraelskou společností Housing and Construction s tím, že dálnici postaví sama. Projekt by měl vyjít o 40 miliard levněji a doba zprovoznění se má zkrátit o jeden rok.

Celá stavba odstartuje obchvatem Ostravy na podzim letošního roku. Podle premiéra Vladimíra Špidly by se výstavba už neměla ničím zdržet. "Jsou tam časové rezervy, byť nepříliš velké, na různé komplikace v územním řízení v kterékoli fázi; v tento moment se zdá, že ty nejtěžší věci už jsou jakoby za úvratí, ale samozřejmě jisté to zcela. Ale tento harmonogram byl přijat jako harmonogram, který je napjatý, avšak realistický."

Prostředky na stavbu stát získá vydáním dluhopisů a úvěrem od Evropské investiční banky. Firmě Housing and Construction by měl stát zaplatit odstupné ve výši 600 milionů korun.

Okolnosti výstavby dálnice D47 prošetří speciální poslanecká komise. I když se případem zabývá už delší dobu policie, poslanci chtějí znát především podrobné důvody toho, proč kontrakt na stavbu minulá vláda bez výběrového řízení uzavřela a nynější vláda zase zrušila.

Jana Zemanová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme