Daňová reforma zřejmě zruší superhrubou mzdu

Ministerstvo financí připravilo reformu daní z příjmů. Jejím cílem je podle šéfa resortu Miroslava Kalouska zjednodušit a zprůhlednit systém. Měla by také mírně snížit daňové zatížení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Změní se totiž výpočet daně. Sazba se sjednotí u všech poplatníků na 19 procentech, u fyzických osob se už ale nebude počítat ze superhrubé mzdy, ale hrubé.

"Pro daň i pojistné bude základem hrubá mzda a nově bude zaveden tzv. výdajový paušál, kterým chceme nahradit všechny parciální benefity, která některá odvětví mají, některá nemají. To je daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, takže budou nahrazeny jedním univerzálním výdajovým paušálem, který bude uplatněn jako sleva na dani 3 000 korun pro každého,“ oznámil Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní body aňové reformy zprostředkoval pro posluchače ČRo Tomáš Medek

Počítá se také se zvýšením slev na dítě. Firmy také budou místo pojistného odvádět daň z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta, tedy méně než je současné pojistné, zaplatí ale víc za zaměstnance s vysokými příjmy. Daňová reforma by měla platit od roku 2013

Reforma by podle Klaouska měla mírně snížit daňové zatížení. Většina lidí by měla uspořit řádově stokoruny měsíčně.

V rámci reformy daní plánuje Kalouskův resort také postupně zrušit odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření z daňového základu. Odpočet by se měl snížit na 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by nebyl odpočet vůbec možný.

Daň z příjmu firem by se měnit neměla, zůstane na 19 procentech. Na odvodech ale podniky zaplatí méně – za zaměstnance budou místo daní a pojistného odvádět jen tzv. daň z úhrnu mezd ve výši 32 procent.

Vyšší plat už nebude daňově úsporný

Lidé s vyšším platem budou státu odvádět o něco více než teď - vypočítal podle návrhu ministerstva financí partner společnosti KPMG Jan Linhart: „Zaměstnanci s vysokými příjmy už na reformě neušetří, protože daň by měla být od určitého příjmu paušální, 19procentní.“

„Na straně zaměstnavatele dokonce dojde u vysoko-příjmových zaměstnanců ke zvýšení celkových odvodů na zdanění, protože na zaměstnavatele se nově stropy na sociální a zdravotní pojištění nebudou vztahovat, respektive budou se počítat na celý úhrn zaměstnanců, nikoli na konkrétní pracovníky,“ poznamenal Linhart.

Daňovou reformu ministr Kalousek konzultoval s dalšími vládními stranami ODS a Věcmi veřejnými. Jednat ale budou dál. Ministr průmyslu a obchodu z ODS Martin Kocourek například vítá, že minulostí by se měla stát současná superhrubá mzda:

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Pokud chceme rychle zřídit jednotné inkasní místo, museli na financích – a my se s nimi ztotožňujeme – přijít na takový systém daňového základu, který by byl univerzální pro všechny druhy příjmu. A v tomto ohledu se ukázalo, že superhrubá mzda by byla komplikaci, takže ten přechod na hrubou mzdu vítáme.“

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se konec superhrubé mzby dal očekávat: „ Potvrzuje to, co jsme říkali už před 4 lety, že superhrubá mzda je experiment, který se neosvědčí. Na naše slova došlo. Ale pokud jde o další změny, které předkládá ministr Kalousek – vůči některým bude sociální demokracie velmi rezervovaná a některé kritizujeme,“ zdůraznil Sobotka.

Novinky se nelíbí ani místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi. Podle jeho názoru je daňová reforma nekoncepční a nejde ruku v ruce se změnou DPH: „To zvýhodnění je poměrně minimální oproti tomu, jaké vznikne daňové zatížení například zvýšením DPH. To je to, co mi tam chybí – komplexnost na jiné změny daní.“

Věci veřejné podle svého ekonomického experta, poslance Michala Babáka s reformou rámcově souhlasí. Avšak alespoň částečné daňové zvýhodnění hypoték chtějí zachovat: "To snížení na 150 tisíc si dokážeme v tuto chvíli představit. Každopádně určitě ne to časové omezení na již vzniklé – to znamená budeme podporovat daňovou podporu dále, třeba i ve snížené formě.“

Milan Kopp, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme