Václav Pačes skončí v čele dozorčí rady ČEZ. ‚Nejsem brán jako Babišův člověk,‘ tvrdí

V čele dozorčí rady polostátní společnosti ČEZ skončí její dlouholetý předseda akademik Václav Pačes. Informaci podle svých slov obdržel během páteční valné hromady firmy, která má změny v dozorčí radě na programu. Zatím se o nich ale nehlasovalo. Václav Pačes Radiožurnálu řekl, že mu důvody nikdo nevysvětlil.

Praha (Aktualizováno: 22:23 22. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to určitě i politický vliv, to je docela samozřejmé," říká Pačes. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je to určitě i politický vliv, to je docela samozřejmé. Byl jsem nominantem pana (expremiéra Bohuslava) Sobotky, i když ne za sociální demokracii, ale nebyl jsem prostě brán jako Babišův člověk. To byl ten důvod. Ale nevím, to mně taky nikdo neřekl,“ prohlásil.

Nový plán proměny ČEZu: dceřiná firma pro distribuci a obnovitelné zdroje, zbytek by měl stát

Číst článek

Kromě Pačese mají dozorčí radu ČEZ opustit další dva lidé, kteří byli dříve nominováni ČSSD a lidovci.

Ministerstvo financí ovládané hnutím ANO totiž navrhuje tři nové kandidáty. Jde o bývalého centrálního bankéře Lubomíra Lízala, úředníka ministerstva financí Karla Tylla a dosavadního šéfa výboru pro audit společnosti ČEZ Otakara Horu.

Ministerstvo financí tak bude mít v dozorčí radě ČEZ většinu. Ke kompetencím dozorčí rady patří odvolání představenstva či schvalování velkých investic.

Zásadní zvrat?

Valná hromada ČEZ byla i tématem pátečních Dvaceti minut Radiožurnálu. Minoritní akcionář společnosti Michal Šnobr, který patří k dlouhodobým kritikům současného vedení společnosti, v pořadu řekl, že pokud by se Andreji Babišovi podařilo získat v dozorční radě většinu, znamenalo by to zásadní zvrat posledních let.

„Pokud by všichni tři noví členové dozorčí rady opravdu byli na straně ANO, tak v tom okamžiku by ministerstvo financí, hnutí ANO, ovládalo sedm z dvanácti křesel v dozorčí radě,“ řekl Šnobr.

Tím by podle něj mělo sílu odvolat vedení a představenstvo společnosti poměrem sedm ku pěti. „Už jenom ta pozice, že se někdo dostane k tomu, že bude mít sílu udělat změnu v představenstvu nebo managementu společnosti, by byl velmi výrazný pokrok.“

Upozornil také na to, že důvěra v současný management je velmi nízká, a jako akcionáři raději chtějí více peníze nazpátek, než aby je manažeři investovali.

„Jako akcionáři nejsme spokojení s managementem, jak spravuje majetek společnosti ČEZ v posledních letech. Osm let trvale klesá návratnost vlastního kapitálu společnosti a snížila se na pouhou třetinu původního čísla.“

Jana Klímová, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme