Česko 5:0 Lotyšsko

Ekonomické informace 11. 1. 2005

Česká obchodní inspekce prověřila stížnosti zklamaných lidí, kterým se nelíbily povánoční výprodeje. Od začátku letošního roku platí nová úprava zákona o dani z nemovitostí. Český statistický úřad dnes zveřejní listopadové výsledky našeho průmyslu. Státní dluh se na konci loňského roku vyšplhal na 592 miliard 900 milionů korun. Za poslední týden u nás benzín zlevnil o dalších 50 haléřů na průměrných 24,50 za litr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní kolaps kvůli slevám | Foto: Libor Zavoral

Česká obchodní inspekce prověřila stížnosti zklamaných lidí, kterým se nelíbily povánoční výprodeje. A v obchodech skutečně našla řadu nedostatků. Ředitel inspekce Jiří Pěkný, potvrdil, že například řetězci Carrefour hrozí velká pokuta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pěkný o pokutě

Nedostatky zjištěné u dalších prodejců zvěřejní Česká obchodní inspekce dnes odpoledne.

Od začátku letošního roku platí nová úprava zákona o dani z nemovitostí. Podle ní je poplatníkem daně vlastník pozemku. I když například své pole pronajímá. Dosud platil daň nájemce. Výjimkou zůstávají ty případy, kdy jde o pozemky spravované Pozemkovým fondem, Správou státních hmotných rezerv nebo Fondem národního majetku a nebo v případech, když jsou pozemky v katastru evidovány zjednodušeným způsobem. Čas pro podání daňového přiznání je do konce ledna. Ministerstvo zemědělství ale předpokládá, že termín bude třeba prodloužit, protože je stále hodně lidí, kteří o změně neví.

Český statistický úřad dnes zveřejní listopadové výsledky našeho průmyslu. Ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next finance si myslí, že se potvrdí další oživení průmyslové výroby, která meziročně vzrostla o 14 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Markéta Šichtařová o výsledcích průmyslu

Státní dluh se na konci loňského roku vyšplhal na 592 miliard 900 milionů korun. Na každého občana republiky včetně kojenců tak připadá téměř 60 tisíc korun. Horší je ale rychlost zadlužování. Jen za loňský rok se státní dluh zvýšil o 23 a půl procenta. Navíc jsme peníze neinvestovali, ale projedli - tedy především vyplatili na sociální dávky a na neefektivní státní správu. Efektivnosti státní správy při výběru daní se například věnovala poslední studie OECD, podle které naše republika skončila poslední mezi zkoumanými zeměmi OECD, protože měla nejvyšší náklady na výběr daní. Podobně vyznívají i některé komparativní studie o počtu úředníků a jejich výkonu.

Za poslední týden u nás benzín zlevnil o dalších 50 haléřů na průměrných 24,50 za litr. Je tak momentálně dokonce o 15 haléřů levnější než nafta. Analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný ale upozorňuje na to, že od začátku letošního roku opět rostou ceny ropy. Proto je pravděpodobné, že pohonné hmoty u nás už dlouho zlevňovat nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Šťastný o cenách benzínu

Do konce letošního ledna se ještě můžete přihlásit do soutěže Vynikající výrobek roku 2005 a získat tak Národní cenu za design. Soutěž, kterou vypisuje ministerstvo průmyslu spolu se společností Design centrum a Českou společností pro jakost, se letos zaměřuje na strojírenské zboží a na obalový a grafický design. O cenu se podle ředitele Design centra Karla Kobosila mohou ucházet všichni výrobci z České republiky, tedy malé, střední i velké firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Kobosil o vynikajícím výrobku

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme