Ekonomické informace 11. 1. 2007

Na český trh míří čtvrtý mobilní operátor. Celosvětová instalovaná kapacita všech jaderných elektráren loni vzrostla zhruba o 500 na nynějších 370 tisíc megawattů. Provozovatelé lyžařských lanovek a vleků už kvůli nezvykle teplé zimě přišli asi o 20 procent z očekávaných tržeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování | Foto: Comstock Images

Na český trh míří čtvrtý mobilní operátor. Český telekomunikační úřad už podle serveru iDnes uchazeči přidělil kód sítě i rozsah čísel. Jméno operátora zatím není jisté, ale majitelem licence je společnost MobilKom, ze kterou stojí investiční skupina Penta. Nová mobilní síť bude pracovat v pásmu 410 až 430 MHz, ve standardu CDMA. Vstup dalšího hráče na trh mobilních telefonů bude znamenat zvýšení konkurence a z toho plynoucí možné snížení cen. Odborník na telekomunikace Jiří Peterka si myslí, že vstup čtvrtého mobilního operátora trhu prospěje.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Peterka: Vstup dalšího operátora

Celosvětová instalovaná kapacita všech jaderných elektráren loni vzrostla zhruba o 500 na nynějších 370 tisíc megawattů. A to i přesto, že celkový počet funkčních reaktorů klesl na 435 bloků. A chystá se výstavba dalších, říká Prezident České nukleární společnosti Václav Hanus.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Hanus: Atomové elektrárny

ČEZ letos investuje od obnovy a posílení distribučních sítí přes 6 miliard korun. Na našem území spravuje přes 150 tisíc kilometrů vedení a podle mluvčí společnosti Evy Novákové půjde nejvíc peněz do Středních Čech - miliarda a 600 tisíc Kč.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nováková: Distribuční síť

Provozovatelé lyžařských lanovek a vleků už kvůli nezvykle teplé zimě přišli asi o 20 procent z očekávaných tržeb. Uvedla to zástupkyně Svazu provozovatelů lanovek a vleků Veronika Nešpůrková. Po dvou zimách, které byly naopak na sníh nezvykle bohaté, investovali přitom majitelé lyžařských areálů do výstavby a údržby vleků a technologií na úpravu sjezdovek celkem miliardu korun. Tedy dvakrát více než rok předtím. Teplé počasí podle Nešpůrkové může způsobit vlekařům existenční potíže, protože nyní nemusí být schopni splácet úvěry.

Ceny přenosných počítačů na tuzemském trhu v loňském roce klesly až o čtvrtinu. Do snížení cen se promítlo posilování kurzu koruny vůči dolaru, ale i výrazné zlevnění procesorů v souvislosti s nástupem dvoujádrových čipů. Zájem o notebooky, na úkor klasických stolních počítačů, přitom neustále roste.

Milan Kopp, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme