Ekonomické informace 11. 4. 2005

V Londýně pokračuje rozhodčí řízení o požadavku japonské investiční banky Nomury na 40 miliard korun za IPB. Nomura je od České republiky požaduje kvůli údajnému porušení smlouvy o ochraně investic. Na IPB uvalila v roce 2000 Česká národní banka nucenou zprávu a pak ji převzala ČSOB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB

IPB | Foto: Jan Rosenauer

Ta nechce arbitráž komentovat - stejně jako Nomura - a Marek Zeman z tiskového oddělení ministerstva financí není o moc sdílnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Arbitráž

Na obzoru je další soud: Izraelská společnost Phoenix Action požaduje po České republice 41 milion dolarů, tedy zhruba 958 milionů korun za zmařenou investici do společnosti Benet Praha. Izraelci podali žádost o zahájení rozhodčího řízení k washingtonskému Mezinárodnímu středisku pro řešení sporů z investic. Soud se zatím rozhoduje, zda žádost zaregistruje.

Ve sporu mezi severomoravskými oceláři - tedy společností Mital Steel a Vítkovice steel nastal v pátek překvapivý významný obrat. Státní společnost Vítkovice steel ustoupila svému dodavateli - Mital Steelu a rozhodla se, že podepíše smlouvu, kterou její dodavatel navrhl. I když se jí zdá požadovaná cena za surovinu stále příliš vysoká. Důvodem ke změně postoje je pohrůžka Mital Steelu z minulého týdne, že pokud nebude smlouva podepsána do konce dubna, zastaví Vysoké Pece Ostrava, patřící Mittal Steelu, dodávky surového železa pro Vítkovice Steel. Vítkovice steel patří státní firmě Osinek její mluvčí Eva Kijonková potvrdila, že nevýhodné podmínky přijímají proto, aby 1600 zaměstnanců nepřišlo o práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Osinek a zaměstnanost

Ve firmě Vítkovice steel teď probíhá privatizace. Z ní je Mital steel vyloučen, protože vede spor se státem.

Benzín u českých čerpacích stanic stále zdražuje. Během minulého týdne stouply průměrné ceny Naturalu 95 o 70 haléřů, prodává se v průměru za 26 korun a 90 haléřů. Podle Jiřího Šťastného ze společnosti Colosseum by ceny mohly vyšplhat až na úroveň z loňského října. Důvodem je podle něj vývoj obchodování s ropou.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Obchod s ropou

Dnes končí lhůta, ve které se měli zástupci Evropské unie a Spojených států dohodnout na vyřešení sporů o subvencích výrobcům letecké techniky Airbus a BoeinG. Zatím se nedohodli, ale vypadá to, že obě strany chtějí zabránit obchodní válce. Američané v pátek řekli, že věc nepředají Světové obchodní organizaci, pokud Evropská unie zatím neschválí Airbusu další subvence. K WTO zatím nechce jít ani unie a je připravena pokračovat v jednání.

Airbus bude zřejmě v příštích týdnech žádat Brusel o 1,6 miliardy dolarů (zhruba 37 miliard Kč), což by měla být investice evropských vlád do spuštění výroby nového modelu Airbus A 350. Ten by se měl na trhu objevit kolem roku 2010. Boeingu se nelíbí, že Airbus nemusí vracet poskytnuté dotace, pokud letadlo, na jehož vývoj byly dotace poskytnuty, nebude na trhu úspěšné. Evropská unie však tvrdí, že Boeing dostává podobné dotace jako Airbus.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme