Ekonomické informace 11. dubna

Budeme hovořit o dopadu demise ministra Pavla Mertlíka na kapitálový trh, o ekonomických ukazatelích vývoje průmyslu a věnovat se budeme i francouzským investicím do polské ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prudkým poklesem a ke konci obchodování návratem k normálu reagoval kapitálový trh na demisi ministra financí Pavla Mertlíka. Oslabeny zůstaly pouze tituly související s připravovanou privatizací a poklesl i kurs koruny. Řada ekonomů se shodla na tom, že Mertlíkovým odchodem vláda ztrácí jednoho ze svých nejschopnějších členů. Jeho téměř dvouleté působení na ministerstvu financí zhodnotil v podstatě pozitivně i ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

Jednou z výjimek mezi ekonomickými experty je Miroslav Singer. Ten patří k těm, kteří Mertlíkovy rezignace nelitují.

Zatímco ve vládě byl Mertlík v posledních dnech se svými záměry neúspěšný, ve sněmovně se mu tentokrát podařilo prosadit některé předlohy. Poslanci podpořilu změnu Konsolidační banky na Českou konsolidační agenturu a zároveň propustili do závěrečného čtení návrh zákona o vydání dluhopisů za 36 miliard korun na pokrytí její ztráty.

Tržby průmyslu se ve stálých cenách v únoru meziročně zvýšily o 7,5 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byly vyšší o téměř 10 procent. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu se meziročně zvýšila na 12.750 korun. Zaměstnanost byla vyšší o 1,3 procenta. Podle mluvčího Českého statistického úřadu Ladislava Pištory pokračoval průmyslový rostly i další průmyslové ukazatele.

Německé ekonomické instituce mají obavy z poklesu dynamiky hospodářství. Proto vyzvaly evropskou centrální banku, aby snížila úrokové sazby. Jak informuje náš zpravodaj Milan Fridrich, úroky by podle jejich představ měly klesnout o půl procentního bodu.

Stejně jako Česká republika i další kandidátské státy na vstup do Evropské unie pečlivě sledují vývoj zahraničních investic. Podle žebříčku specializované polské agentury si tuto zemi nejvíce oblíbili francouzští podnikatelé. Jak informuje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák jedna z francouzských společností také celý žebříček vede.

Jen pro porovnání, ve čtyřikrát menší České republice, podle údajů agentury Czech invest dosáhly zahraniční investice v roce 2000 4,6 desetin miliardy dolarů.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme