Ekonomické informace 12. 3. 2002

Letos si užíváme touto dobou nezvykle teplého počasí. Zemědělci v některých krajích proto už začali s jarními pracemi. Na lehčích půdách sejí mák a další ranné plodiny. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského začalo ve většině oblastí jarní přihnojování. Pokud jde o přezimování podzimní sedby, je prý letos průměrná. Ačkoli někde mohou být drobné problémy, nemusíme se zatím bát neúrody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pole | Foto: Jan Rosenauer

Už ne tak optimistická je předpověď vývoje nezaměstnanosti. Podle posledního průzkumu Českého statistického úřadu budou velké průmyslové podniky spíše propouštět, nikoli přijímat nové zaměstnance. To, že chtějí v následujících třech měsících výrazně propouštět, odpověděly podniky, které představují 45 procent počtu zaměstnanců v kategorii nad 5000 lidí. S větší stabilitou zaměstnanosti počítají spíše malé podniky.

Vláda chce ještě do voleb změnit strukturu vlastnictví státu v elektroenergetice. ČEZ získá většinový podíl v pěti distribučních společnostech a v dalších třech, kde stát už většinu ztratil, získá ČEZ alespoň blokační čtyřiatřicetiprocetní minoritu. Elektrárenská společnost naopak státu prodá 66 procent v přenosové soustavě. Podle ministra průmyslu Miroslava Grégra výměna podílů vyjde příznivěji pro státní pokladnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Grégr: Výměna podílů

Padesát pracovních míst vzniklo v novém závodě Holzwerke Wimmer (čti Holcverk Vimr), postaveném ve Ždírci nad Doubravou. Jak zjistila Marcela Lanková, provoz by měl ročně zpracovávat až 120 tisíc kubíků dřeva pro konstrukční účely.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Lanková: Nový závod ve Ždírci

Představitelé Evropské unie prohlásili, že udělají vše pro to, aby uchránili evropské výrobce před velkými dovozními cly, která minulý týden uvalily na dovoz oceli Spojené státy. Ochranářská opatření postihují také Japonsko a Rusko. Tam navíc kulminuje spor o kuřata, který podle některých komentářů předcházel americkému kroku s ocelí. A jak zjistil náš moskevský zpravodaj Petr Voldán, problém s dovozem drůbeže z ameriky do Ruska nebude hned tak vyřešen.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Dovoz drůbeže

Ropa na světových trzích začíná zdražovat. Například kontrakt pro severomořskou ropu Brent s dodávkou v dubnu vzrostl o 47 centů na 23 dolary 80 centů za barel. Podobně to včera vypadalo i na americkém trhu. Obchodníci soudí, že ropa brzy přesáhne psychologicky důležitou hranici 24 dolarů za barel. Důvodem jsou zprávy o zlepšování americké ekonomiky a obavy o vývoj v Iráku.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme