Ekonomické informace 12. 4. 2002

Světové ceny ropy výrazně oslabily a ztratily skoro dolar na barel. Ukázalo se totiž, že světové dodávky ropy jsou na pokrytí výpadků Iráku a Venezuely dostatečné. Cena klíčové severomořské ropy Brent tak spadla na 25 dolarů 30 centů. Česká měna prolomila psychologických 30 korun za euro, když posílila dva haléře pod tuto hodnotu. Dnešní obchodování začne na kursu 30 korun 5 haléřů za euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Už druhý závod vybuduje ve Slaném japonská společnost Mitsubishi Electric Corporation. Investovat bude bezmála půl miliardy korun a vytvoří 120 nových míst. Vyrábět v něm bude součástky pro řízení automobilů. Jak dodává mluvčí ministertsva obchodu a průmyslu Anna Stárková, japonské společnosti berou při umísťování investic v Evropě v úvahu především náklady a dostupnost kvalifikované pracovní síly, infrastrukturu, investiční pobídky a perspektivu členství naší země v Evropské unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková: Japonská investice

Západní Evropa se naopak potýká s poklesem zahraničních investic. Ze zprávy společnsoti Ernest and Young vybírá náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Investice

Česká konsolidační agentura schválila převzetí výrobce plastické trhaviny Semtex, společnosti Explosia, do rukou státu. Explosia je nyní součástí skupiny Unipetrol.

Pěstitelé a zpracovatelé lnu z celé republiky se dnes sjeli do Humpolce na svůj tradiční Lnářský den. Kromě odborných témat ke zlepąení kvality letoąní úrody probírali i situaci na domácím a Evropském trhu. O výsledky jednání se zajímala Marcela Lanková.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Lanková: Lnářský den v Humpolci

V petrohradské Severní loděnici začne letos podle ruských médií stavba tří lodí Valdaj typu řeka - moře, které jsou součástí dodávek zboží umořujících ruský dluh vůči naší republice. Podrobnosti má náš moskevský zpravodaj Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Lodě pro ČR

Akcie kanadského telekomunikacního gigantu Nortel se dostaly na sestiapulleté minimum. Firmě se zatím nepodařilo přesvědčit konsorciu bank o prodloužení úverové linky. Duvodem jsou špatné za první ctvrtleti. O situaci americké vetve koncernu Matra - Nortel, který mimo jiné zásobuje vysílackami ceskou policii, hasice a vozy záchranné sluzby, telefonuje z Toronta Roman Chlupatý.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Chlupatý: Nortel

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme