Ekonomické informace 13. 7. 2001

Hovoříme o schvalování státního závěrečného účtu, který je velmi napjatý a vracíme se k podpisu smlouvy o prodeji Komerční banky. O tomto bankovním domě hovoříme také v souvislosti Novou Hutí. A v neposlední řadě se věnujeme stanovisku EU k českým bezcelním obchodům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vláda přetáhla svůj účet. A deficity z veřejných financí jí začínají těžce dýchat na záda. Už poslední emisi cenných papírů se vládě nepodařilo celou prodat, takže nezískala finance, se kterými počítala na krytí předchozích dluhů. Teď má sněmovna jednat o státním závěrečném účtu a většina parlamentních stran se včera vyjádřila v tom smyslu, že vládě nedovolí hradit schodek dalším vydáním státních obligací. Návrh zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu schodku státního rozpočtu zamítla sněmovna už v prvním čtení. Je tím pádem možné, že v dalším vývoji hrozí krach státních financí a logicky by pak muselo následovat hlasování o důvěře vládě.

Proces privatizace bank je dokončen. Podle předesedy vlády MIloše Zemana včera skončila podpisem smlouvy o prodeji Komerční banky etapa českého bankovnictví, založená na myšlence, že podniky budou nejlépe prosperovat tehdy, budou-li dostávat levný úvěr.

Po druhém neúspěšném pokusu o prodej 23 procent akcií Škody Plzeň, které vlastnil Lubomír Soudek prostřednictvím své zkrachované firmy NERo, se cena sníží z původních 150 miliónů na 60 miliónů korun. Rozhodl o tom věřitelský výbor společnosti NERo a Krajský soud v Plzni.

Odboráři NOvé Huti si myslí, že Výměna členů dozorčí rady a následné zastavení financování výroby ze strany Komerční banky se děje podle předem připaveného scénáře. Cílem je podle nich převzetí financování Nové Huti společností Nero. Podle ekonoma odborů Františka Seidla jde o záměr, který je zaměřen proti dlouhodobým věřitelům huti, a má snížit jejich vyjednávací sílu. Naopak sleduje to, aby firmy napojené na Osinek získaly další obchody.Faktem je, že dnes by se vedení Nové huti mělo setkat s majoritním akcionářem, kterým je fond národního majetku a s Komerční bankou, která pro dlouhodobé nesplácení neobnovila jeden ze svých úvěrů Ostravskému podniku. Více tisková mluvčí Fondu Jana Víšková.

Evropská komise vyjádřila znepokojení nad rozhodnutím českých poslanců z počátku tohoto týdne, kterým prodloužili existenci bezcelních obchodů až na konec roku 2003. Včera to řekl vyjednavač komise pro Českou republiku Rudge Visls našemu bruselskému zpravodaji Milanu Fridrichovi.

Přes sto dvacet bývalých zaměstnanců Masokombinátu Martinov, kteří měli přijít o zaměstnání, získalo novou práci. Tu jim nabídla firma SENA Corporation, která od počátku loňského listopadu financuje chod výroby masokombinátu. Potvrzuje to mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme