Ekonomické informace 15. 5. 2002

Kandidátské země mají zaměřit rozpočty na podporu ekonomického růstu. Vyzvala je k tomu Evropská komise ve zprávě o veřejných financích zemí připravujících se na vstup do Evropské unie. Prioritou podle ní mají zůstat strukturální reformy, přejímání norem EU a dohánění ekonomické úrovně Západu. Za hlavní problém veřejných financí kandidátských zemí označila komise vysoký podíl mandatorních sociálních výdajů a převodů peněz na nižší územně správní orgány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Ministerstvo školství by mělo být po dnešku bohatší. Na zasedání vlády totiž požádá šéf resortu Eduard Zeman o 800 milionů korun na projekt internet do škol. Podle mluvčí Vladimíry Al-Malikiové muselo ministerstvo stejnou částku použít na letošní zvýšení platů učitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Al-Malikiová: Financování internetu

Dopravní podnik hlavního města Prahy koupí 20 nových vlaků metra z úvěru, který mu poskytne Česká spořitelna společně s Československou obchodní bankou. Úvěr 4,5 miliardy korun bude splatný 15 let. Vlaky dodá firma Siemens AG od února 2003 do října 2004.

Škoda TS dodá do íránského Mian- Abu cukrovar za 650 miliónů korun. Je to už osmý cukrovar, který vyrábí v posledních dvou letech pro tuto zemi. Celková hodnota kontraktu představuje asi 3,5 miliardy korun. Všechny cukrovary budou uvedeny do provozu do konce roku 2004.

Stát zatím svůj 34tiprocentní podíl v Madetě neprodá. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond pouze projednal jednotlivé nabídky a předal jejich rozbor ministru zemědělství. Mezi nejvážnější zájemce patřil Mlecoop, Mlékárenské družstvo Jih a zemědělská společnost Agro Měřín. Mluvčí ministerstva Pavel Kovář připustil, že zájem o státní podíl v Madetě, dříve Jihočeských mlékárnách, mají především současní dodavatelé mléka.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kovář: Madeta

Jihomoravská společnosti Víno Bzenec ohlásila konec výroby vína a opouští trh. Akcionáři totiž schválili prodej veškerého nemovitého majteku a změnili také předmět podnikání. Co toto rozhodnutí znamená pro zavedenou značku na vinařském trhu vysvětluje předseda představenstva Jiří Šmehlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmehlík: Víno Bzenec

Tři roky po ukončení konkursního řízení je situace ve zbrojním podniku Zeveta Bojkovice stabilizovaná. Firma sice zaměstnává jen pětinu z původních dvou tisíc lidí, ale současní zaměstnanci Zevety věří, že podnik nezkrachuje. Jak potvrzuje zlínský redaktor Českého rozhlasu Roman Verner, Zeveta Bojkovice nyní pracuje na několika projektech.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Verner: Zeveta Bojkovice

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme