Ekonomické informace 29. 10. 2001

Vláda bude mít na svém dnešním zasedání napilno. Čeká ji projednání mnoha důležitých věcí. Například zhodnocení nabídky konsorcia BAE Systems na dodání 24 nebo 36 stíhaček JAS 39 Gripen pro české vojenské letectvo. Vláda původně prohlásila, že výsledek tendru na stíhačky by měl být znám do konce října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Ministři najdou na stole i nový, přepracovaný návrh státního rozpočtu. Ten je štědřejší k bezpečnostním resortům a vysokým školám, ale počítá s nižším schodkem než původní návrh, který vládě vrátili poslanci. Potvrzuje to mluvčí Ministerstva financí Jana Vargová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vargová o rozpočtu

Ministerstvo dopravy dnes požádá vládu o státní záruku na úvěr pro výstavbu dalších úseků dálnic. 170 milionů korun by měla půjčit Evropská investiční banka. Podle ředitele odboru financí a ekonomiky ministerstva Jiřího Navrátila bude část peněz využita na výstavbu dálnice D8 spojující Českou republiku s Německem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Navrátil o dotacích pro dálnice

Evropská Unie už několikrát vrátila návrh sociálnědemokratické vlády na restrukturalizaci českého hutnictví. Ministr Grégr se ale nevzdává. Ještě do konce roku pojede do Bruselu a pokusí se tamní úředníky přesvědčit o své pravdě. Oznámilo to tiskové oddělení ministerstva.

Ještě předtím, už dnes - ale ministr předloží vládě ke schválení návrh na privatizačního poradce. Tím by se při privatizaci Českého ocelářského podniku měla stát společnost Roland Berger. Karel Gröger z tiskového odboru ministerstva vysvětlil, že Roland Berger má už řadu zkušeností s českými podniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Gröger o poradcích pro hutě

Připomínáme, že Evropská unie kritizovala mimo jiné právě vznik Českého ocelářského podniku, který mají tvořit Nová huť, Vysoké pece Ostrava a hutní část Vítkovic.

Ačkoli se to od ní čekalo, americká US Steel zatím nepotvrdila, že se chce po boku společnosti Shiran podílet na privatizaci severomoravských hutí. Nicméně její poradci se alespoň už byli podívat ve Vítkovicích a Nové Huti. Mlučí Nové Huti Sylva Mazurková ale upozorňuje, že to ještě neznamená že by se US Steel do konsorcia zapojila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sylva Mazurková: To neznamená, že se nezapojí

Včera jsme si přeřídili hodinky z letního času na středoevropský. Podle dlouhodobých statistik ČEZu jsme letos zásluhou zavedení letního času ušetřili přes 400 milionů korun. Jinak řečeno, 4 desetiny roční spotřeby, což představuje 200 gigavatthodin. A to jen kvůli nižší potřebě svítit. Nemuselo se tak spálit 200 tisíc tun hnědého uhlí. Od roku 79 jsme tak ušetřili 4 a půl milionu tun uhlí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme