Ekonomické informace 3. 7. 2002

Státní pomoc České spořitelně skončila. Podnikatelé shrnuli své požadavky na novou vládu - chtějí například snížení daní anebo alespoň rovnoprávnější postavení firem před finančními úřady. Penzijní fondy dosáhly za první čtvrtletí zisk téměř půl miliardy korun. Vítkovické železárny podepsaly strategickou smlouvu s nadnárodní firmou Rolls-Royce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spořitelna | Foto: Jan Rosenauer

Státní pomoc České spořitelně skončila. Banka totiž převedla na Českou konsolidační agenturu už všechna nekvalitní aktiva. Tuto možnost jí zaručovaly smlouvy mezi rakouskou Erste Bank a našim státem. Spolu s loňskou první částí tak spořitena převedla na Konsolidační agenturu těžko dobytné pohledávky za 14 a půl miliardy korun při kupní ceně devět miliard. Tato suma ale podle ředitele odboru restrukturalizace a vymáhání Radovana Martínka není pro spořitelnu rozhodně ziskem, který by vylepšil její hospodaření.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Martínek - Česká spořitelna

K převodu špatných aktiv ze spořitelny na Konsolidační agenturu se podrobněji vrátíme v dnešním Ekonomickém magazínu Radiožurnálu po čtvrt na deset, stejně tak se budeme zabývat i vlivem silné koruny na některé tuzemské podniky. Koruna sice včera mírně vůči dolaru i euru oslabila, ale její kurs zůstává stále vysoký.

Podnikatelé shrnuli své požadavky na novou vládu. Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů například chce snížení daní anebo alespoň rovnoprávnější postavení firem před finančními úřady. Zlepšit by se mělo také právní prostředí i jednotlivé hospodářské zákony. Předseda konfederace Milan Veverka upozornil, že kromě zákona o konkursu je potřeba změnit také právní úpravu veřejných zakázek a vytvořit tak v tomto směru lepší podmínky pro konkurenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Veverka - požadavky podnikatelů

Penzijní fondy dosáhly za první čtvrtletí zisk téměř půl miliardy korun, což je v porovnání s loňskem o sedm procent více. Podle šéfredaktora serveru Peníze.cz Tomáše Skřivánka bylo hospodaření penzijních fondů ovlivněno snížením úrokových sazeb centrální bankou hned na začátku roku. Způsobilo totiž zvýšení cen dluhopisů a tedy i zisků fondů, které do nich investují.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Skřivánek - penzijní fondy

Vítkovické železárny obstály ve světové konkurenci a podepsaly strategickou smlouvu s nadnárodní firmou Rolls-Royce. Vítkovice dodají 750 tun hřídelí pro lodní průmysl. Pro železárny to znamená zajištění výroby v této oblasti na letošní i příští rok. Zakázka má hodnotu více než 80 miliónů korun a může narůst až na dvojnásobek. Obchodní ředitel Vítkovic Ladislav Král to považuje za velký úspěch, protože Rolls-Royce je pověstný především vysokými nároky na kvalitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Král - Vítkovice

Firma Airbus plánuje, že příští rok dodá svým odběratelům asi 300 letadel. To je vysoko nad předchozím očekáváním a podle analytiků to ukazuje, že firma si udržuje dosavadní dynamiku. Milan Fridrich v závěru dnešních Ekonomických informací dodává, že Airbus je páteří Evropské společnosti pro letectví a kosmonautiku, a je to tedy strategický podnik.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - Airbus

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme