Ekonomické informace 8. 8. 2001

Úvodním tématem bude bouřlivě se rozvíjející část telekomunikace: mobilní telefony. Zaměříme se na finacování koupě zbytku Eurotelu Českým Telecomem a na zájem operátorů o licence na provoz mobilů třetí generace. Stranou nezůstává ani situace kolem zkrachovalé makléřské firmy Private Investors.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telecom vydá vydá dluhopisy, aby mohl koupit zbytek Eurotelu za 57 miliard korun. Dluhopisy budou umístěny především na zahraničních trzích. Vydání obligací se podle Lucie Olšákové z tiskového odboru Telecomu připravuje na září.

Zájem o licence na mobilní telefony třetí generace projevili dva současní operátoři. Eurotel a Radiomobil předaly telekomunikačnímu úřadu své nabídky na jejich koupi. Obě společnosti chtějí ještě diskutovat o podmínkách prodeje, zejména o ceně, kterou telekomunikační úřad stanovil na 6 miliard a 700 milionů korun. Právě proto se třetí operátor, Český mobil, nezúčastní prvního kola výběrového řízení a podle svého mluvčího Igora Přerovského se zřejmě zúčastní až dražby neprodaných licencí.

Správkyně konkursní podstaty zkrachovalé makléřské firmy Private Investors má už kompletní dokumentaci. Zbyvající část, kterou získala od Komise pro cenné papíry obsahovala vedle písemných materiálů hardwarové a softwarové vybavení včetně komisi známých přístupových hesel. Bez těchto podkladů nemohla správkyně provést soupis konkursní podstaty, přitom už v červenci varovala, že se konkurs zpozdí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejní míru nezaměstnanosti za červenec. Ta v uplynulých měsících zůstávala na úrovni 8,1 procenta. Bez práce přitom bylo přes 420 tisíc lidí. Podle podla analytika Patria finance Davida Marka by se jejich počet měl přes léto mírně zvýšit.

Dnes dopoledne se také dozvíme jak vzrostly v červenci spotřebitelské ceny. Analytici tvrdí, že by se růst inflace měl zpomalit mimo jiné i kvůli opatření, které inflaci přijala centrální banka. Podle analytika Reiffeisen bank Ivo Nejdla bylo složitější než obvykle určit, jakým způsobem se v uplynulém období inflace vyvíjela.

Abychom mohli srovnávat, meziroční míra inflace na Slovensku se od počátku léta drží na osmi procentech. Její stabilitu neovlivnily ani údaje o rekordním 22 miliardovém schodku státního rozpočtu. Petr Zahradník z Conseq finance proto odhaduje, že se tato hranice udrží nebo mírně klesne.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme