Ekonomické informace 9. 8. 2002

Ministerstvo zemědělství odhaduje výši škod způsobených záplavami v jižních Čechách v zemědělství na stovky miliónů korun. Škody budou vyčísleny do 16. srpna. Dohodl se na tom ministr zemědělství Jaroslav Palas s regionálními pracovišti ministerstva. V případě, že nějaký zemědělský podnik v důsledku škod zkolabuje, bude ministr hledat formu mimořádné zálohy, kterou by podniku neprodleně poskytl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň | Foto: Filip Víšek

Nákupy Komerční banky a čerstvě zprivatizovaného České Telecomu pomohly akciím na pražské burze ke třetímu růstu v řadě. Index PX 50 se tak přehoupl přes 450 bodů. Akcie Českého Telecomu vzrostly o procento a šest desetin na 273,5 koruny. Trh přijal podle obchodníků prodej do rukou konsorcia Deutsche Bank a TDC rozpačitě, poněvadž budoucnost firmy není zcela jasná. Ekonomové hodnotili s ohledem na propad telekomunikací na burzách pozitivně dosaženou cenu 55 miliard korun.

Svůj 27procentní podíl v Českém Telecomu je i nadále připraveno prodat konsorcium firem KPN a Swisscomu TelSource. Oznámil to šéf konsorcia Bessel Kok s tím, že a jakýkoliv prodej chce koordinovat s českou vládou.

Privatizaci Českého Telecomu vítají alternativní operátoři. Generální ředitel společnosti Aliatel Jiří Hubka si myslí, že odchod státu z vlastnické struktury Telecomu zprůhlední vztahy na trhu a umožní rovnější podmínky konkurenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hubka: Privatizace Českého Telecomu

Česká měna posunula čtyřměsíční minimum až k 30 korunám 96 haléřům za euro, poté však začala posilovat a uzavřela na 30,71 za euro. Kurs vůči dolaru 31,72.

Se ztrátou ve výši 282 milionů korun uzavřely loňské hospodaření Železárny Hrádek na Rokycansku, které jsou součástí skupiny podnikatele Zdeňka Zemka Z-Group. V současné době společnost zaměstnává cca 780 lidí. Další podrobnosti uvádí Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová: Železárny

Mezinárodní měnový fond zvýšil úvěr pro Uruguay o půl miliardy dolarů, aby se vypořádala s krizí bankovního sektoru. Fond tak zemi půjčil již 2 miliardy 800 milionu dolarů. Uruguay postihla argentinská krize a nevalné vyhlídky brazilské ekonomiky. Od začátku roku přišla země, považovaná za Švýcarsko Latinské Ameriky s bezpečným bankovním systémem, o polovinu bankovních vkladů a o 80 procent devizových rezerv.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme