Italský parlament zřejmě rychle schválí balík úsporných opatření
Z jednání italské vlády s opozicí vyplývá, že parlament nejpozději tento pátek schválí vládní návrh úsporných opatření. Itálie je další zemí, kterou zasáhla dluhová krize. Kvůli panice na trzích, vysokému zadlužení a sporům ve vládní koalici se úroky z italských dluhopisů v minulých dnech vyšplhaly do rekordních výšek.
Ministr financí Tremonti slíbil, že podle připraveného čtyřletého plánu bude mít Itálie už v roce 2014 nulový deficit, a připravil balík úsporných opatření. Itálii čekají v příštích třech letech úspory kolem 47 miliard eur, což by mělo finanční kruhy alespoň dočasně uklidnit.
Země ale musí liberalizovat ekonomiku a do toho se politikům nechce. EU nařídila Itálii realizovat takové reformy do 6 měsíců, jenže liberalizace trhu práce omezuje vliv odborů a zvyšuje konkurenci v různých profesích, které se tomu dosud tvrdě bránily.
Spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi telefonuje k aktuální dluhové situaci
Pád Itálie by podle analytiků ohrozil samotnou existenci společné evropské měny euro. Italská opozice proto usnadní urychlené projednání úsporných opatření v Parlamentu, i když pro ně hlasovat nebude.
„Nebudeme dělat žádné obstrukce, protože musíme uklidnit mezinárodní trhy. Se škrty ale nesouhlasíme, protože jsou nespravedlivé. Proto budeme hlasovat proti,“ řekl šéf jedné z opozičních stran Antonio Di Pietro. Vláda Silvia Berlusconiho má v Parlamentu dost hlasů na to, aby úsporný balík prosadila.
K situaci nepřispívá ani nestabilita na politické scéně: ministr Tremonti, považovaný v zahraničí za garanta úsporné ekonomiky, řeší vážný skandál a opozice nadále trvá na odchodu Berlusconiho a v parlamentu maří každou iniciativu vlády.
Italská veřejnost je znechucená chováním politiků a je vděčná německé kancléřce Merkelové, která jim připomněla závažnost situace. Navzdory očekávané daňové zátěži občanů politici své výhody omezit nehodlají. Velké protesty se ale neočekávají. „Kdo by je organizoval, když levicoví politici jsou v tomto ohledu zajedno s těmi pravicovými,“ podotýká spolupracovnice Radiožurnálu v Itálii Vědunka Lunardi.