Levné hypotéky prudce zvyšují poptávku po úvěrech na bydlení

Zájem o hypoteční úvěry u nás stále stoupá. Důvod je prostý - hypotéky jsou totiž stále dostupnější i pro klienty s nižšími příjmy. Ti jsou ale pro banky z hlediska budoucího splácení půjčky rizikovější. Proto se v poslední době objevují obavy, že by banky mohly zpřísnit kritéria poskytování hypotečních úvěrů. Radiožurnál zjišťoval, do jaké míry jsou tyto obavy opodstatněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Žádná z bank na našem trhu zatím podle svých slov kritéria pro poskytování úvěrů zpřísňovat nehodlá. Česká spořitelna se například podle Pavla Kühna z oddělení úseku nemovitostí a hypoték zhoršení platební morálky klientů neobává. "Nepředpokládáme v krátkodobějším horizontu podstatnější růst úrokových sazeb a na druhé straně naše hospodářství se vyvíjí velmi dobře, to znamená, že neočekáváme navyšování nezaměstnanosti a dalších jevů s tím spojených."

Tibor Bokor, analytik společnosti Wood and Company, si ale stabilní politikou bank při poskytování hypoték tak jistý není. Domnívá se, že banky by některé podmínky kvůli obavám ze špatného splácení zpřísnit mohly. "Například procento z hodnoty bytu kolik banka bude půjčovat klientům, se může snižovat. Banky poskytují 100 procent hodnoty bytu v současné době, v minulosti to bylo někde kolem 70%, takže tím, jak se snižují úrokové sazby, se to může vrátit někde na tu hranici 70-80 procent."

Vyloučit se nedá ani to, že banky využijí růstu poptávky a zvýší poplatky za poskytnutí půjčky nebo za vedení úvěrového účtu. K žádnému výraznému zpřísnění pravidel poskytování hypoték by ale zatím dojít nemělo.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme