Milovníci slivovice hledají náhradní zdroje. Švestek se urodilo málo

Znovu se potvrdilo, že po dobrém roce přichází ten špatný, stýskají si majitelé zahrad z Přerovska. Letos se v kraji totiž urodilo málo švestek. Květy byly poničeny mrazy, bylo málo včel a pak přišla sucha. Ti, co sbírají švestky na slivovici, tak letos do palírny příliš kvasu nedovezou. Případně musejí vzít na milost jiné druhy ovoce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švestky | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Letos to s úrodou švestek nevypadá vůbec dobře. Každý rok mám nasbíráno na kvas na pálení domácí slivovice aspoň čtyřky bečky. Letos s bídou dvě,“ přisvědčuje pěstitel Petr z Újezdce.

Že bude letos málo kvasu ze švestek, už vědí i provozovatelé pálenic, třebaže zatím zpracovávají letní ovoce. Švestky přijdou na řadu až za pár týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pěstitele trápí malá úroda švestek, pro pálení hledají nové zdroje. Zjišťovala Jana Zemková

„Většina zákazníků říká, že švestky letos nejsou. Jelikož loni byla úroda větší, tak si někteří zásoby udělali, někteří nevystačí,“ říká Gabriela Skácelová z Želátovic.

Milovníci pálenky, kteří už nemají loňské zásoby, jsou ale vynalézaví a našli si náhradní zdroje.

„Očekáváme, že pěstitelé, kteří jsou zvyklí pálit, místo švestek dovezou kvas z jiného ovoce - jablek nebo mirabelek. Náhradu si najdou,“ věří Gabriela Skácelová.

Jana Zemková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme