Na londýnské burze vzbudily obrovský zájem akcie Královské pošty

Až o 38 procent stoupla dnes ráno na londýnské burze cena akcií Královské pošty. Britská vláda dnes zahájila prodej 500 let starého státního podniku. Opozice i odbory ji kritizují, že podnik zásadně podhodnotila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská pošta, schránka | Zdroj: Reuters

Servery některých brokerských společností ráno nezvládaly zájem investorů. Během prvních 30 vteřin se prodalo 10 milionů akcií. Za prvních 5 minut pak změnily majitele akcie v hodnotě 160 milionů liber, což jsou v přepočtu asi 4,8 miliardy korun.

Samozřejmě se nemohl uspokojit zájem všech soukromých investorů; vláda už ve čtvrtek varovala, že kdo bude chtít nakoupit akcie v hodnotě vyšší než 10 tisíc liber, bude mít smůlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu mluvil o privatizaci Royal Mail londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Cenu akcií pro vstup na burzu, tedy 3,30 libry za kus, stanovila vláda na horním limitu původního rozpětí. Po začátku obchodování cena prudce stoupla až na 4,56 libry, což představuje 38 procent. Pak se cena ustálila někde na hranici 4,40.

Stínový ministr obchodu, labourista Chuka Umunna, nicméně označil celou privatizaci Royal Mail „za zpackanou záležitost ministrů, kteří ztratili kontakt s realitou.“ Stanovením ceny akcií na úrovni 3,30 libry za kus prý vláda připravila stát řádově až o stovky milionů liber.

Pošta byla prý podhodnocená

Billy Hayes z odborového svazu pracovníků v komunikacích (CWU) je přesvědčený o tom, že Královská pošta byla podhodnocená a že tak „premiér Cameron odměnil svoje kamarády v londýnské City.“

Na druhou stranu Alastair Gunn ze společnosti Jupiter Fund Management listu Financial Times řekl, že kdyby byla výchozí cena akcií 4,40 namísto 3,30, zdaleka nemusel mít vstup na burzu takový efekt. Postup vlády hájil v BBC taky ministr obchodu Vince Cable.

„Začátek obchodování nemá absolutně žádný význam. Tohle je jen pěna na hladině a spekulace. To se děje na burze úplně běžně. Co se hodnoty akcií týče, bude důležité, co se bude dít za 3, za 6 měsíců nebo až v dalších letech,“ řekl pro BBC Cable.

Britská vláda si chce ponechat 37,8 procenta akcií Royal Mail. Nebo jen procent 30, pokud se cena akcií bude držet vysoko. 10 procent akcií si zdarma rozebralo 150 tisíc současných zaměstnanců společnosti.

Britská pošta, schránka | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme