Nákup Gripenů možná podpoří dodávka plechů pro ponorky

Čtyřiadvacet stíhaček Gripen výměnou za ponorky - taková je nabídka jednoho z offsetových programů, které doprovází nákup nadzvukových letounů pro českou armádu. Britské královské námořnictvo totiž projevilo zájem o vítkovické lodní plechy pro výrobu ponorek a křižníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Kontrakt o dodávkách přibližně čtrnácti tisíc tun materiálu pro britské ponorky by měl podpořit vyzbrojení české armády nadzvukovými letouny britsko-švédského konsorcia BAE System/Saab. To, že je kontrakt těsně před podpisem, potvrdila Radiožurnálu mluvčí společnosti Vítkovice Steel Lenka Hatlapatková.

"V poslední době jsme s firmou BA Systems intenzivně jednali o dodávkách plechů do Velké Británie a předpokládáme, že v měsíci březnu bychom mohli uzavřít s touto firmou kontrakt," uvedla mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Hatlapatková potvrzuje

Samotá společnost BAE Systems tento kontrakt komentovat nechtěla. Nicméně ministr obrany Jaroslav Tvrdík před svým pondělním odletem do Velké Británie potvrdil, že o konkrétním plnění offsetových programů jednat bude. "Pro nás je podstatné vědět, že se nejedná pouze o jednoho komerčního dodavatele nebo o konsorcium více dodavatelů, ale že je to skutečně garance britské vlády," uvedl.

Dnes na dotaz, zda uzavření kontraktu o vítkovických dodávkách je skutečně před podpisem, reagoval velmi opatrně. Celá transakce totiž měla zatím zůstat v platnosti. "Rád bych vám na to odpověděl, nemohu, ale i tohoto tématu jsme se dotknuli," řekl Tvrdík.

Markéta Kaclová, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme