Nejlepší podmínky pro podnikání jsou v Singapuru, ČR klesla na 75. místo
V České republice se zhoršily podmínky pro podnikání. Vyplývá to z poslední zprávy Světové banky. Podle ní klesla během jednoho roku Česká republika o sedm příček na 75. místo.
Světová banka vydává každý rok zprávu o tom, jak přátelské jsou v určitých zemích podmínky pro podnikání. Zkoumá 189 ekonomik podle deseti oblastí regulace podnikání jako placení daní nebo úroveň překážek pro začínající podnikatele. Každé zemi pak připisuje pořadí v žebříčku.
Česká republika klesla o sedm míst a skončila na 75. místě. Například Polsko si polepšilo o tři příčky a je na 45. místě. Slovensko je na 49. místě. Nejlepší podmínky pro podnikání jsou podle Světové banky v Singapuru a v Hongkongu. A největší meziroční pokrok udělala Ukrajina.
Pořadí jednotlivých států:
1. Singapur
2. Hong Kong
3. Nový Zéland
4. Spojené státy americké
5. Dánsko
45. Polsko
49. Slovensko
75. Česká republika
Mezi deset míst s nejpříznivějšími podmínkami pro podnikání se dostaly Gruzie, Malajsie a osm ekonomik s vysokými příjmy. Rozdíl mezi rozvinutými a rozvíjejícími se oblastmi se ale podle Světové banky zmenšuje, protože země jako Filipíny, Rwanda a Rusko vylepšují předpisy, aby podpořily podnikání a obchod.
Naopak v České republice, a už dlouho si na to stěžují sami podnikatelé, se neustále mění daně, předpisy, pravidla i zákony. A orientovat se v tom nebo si udělat podnikatelský plán je velice obtížné. Kromě toho stále platí stará potíž a tou je přílišná administrativní náročnost.
Podle Světové banky se v České republice během posledního roku výrazně zhoršily dvě kategorie: registrace nemovitostí a zakládání firmy.
Ze sledovaných kategorií, kterých je celkem 10, se ale podařilo přece zlepšit platební neschopnost a splácení závazků. Z jiných srovnání je zřejmé, že firmy v Česku platí svým dodavatelům lépe než v jiných evropských zemích, například lépe než v Itálii. Nicméně regulace státu je stále více zatěžující.