Nokia se ocitla na pokraji ekonomické propasti

Společnost Nokia má problémy. Agentura Fitch totiž snížila její rating těsně nad spekulativní pásmo. Budoucnost nijak růžově nevypadá, výhled ratingu je negativní, což znamená, že bude pravděpodobně klesat. Nokia minulý týden zveřejnila odhad prodejních výsledků za druhé čtvrtletí - je výrazně slabší, než se původně předpokládalo. Stále ještě světová jednička v prodeji mobilních telefonů poslední dobou velmi rychle ztrácí tržní podíl, příčinami jsou mimo jiné tvrdošíjné setrvávání na operačním systému Symbian a skutečnost, že Nokia velmi pozdě reagovala na nástup dotykových telefonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DVB-H telefon Nokia N96 | Foto: Nokia

„Snížení ratingu dluhopisové společnosti znamená, že ty dluhopisy budou dražší. Investoři budou tyto dluhopisy vnímat s vyšším rizikem, za které budou požadovat vyšší výnos, což zdraží financování celé společnosti,“ vysvětluje Milan Vaníček, analytik J&T banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O společnosti Nokia mluvili na Rádiu Česko Milan Vaníček, analytik J&T banky a Eduard Eck, odborník na mobilní komunikaci

„Nokia nemá vlastní alternativu k operačnímu systému Symbian, ale má partnera, který se domnívá, že tu alternativu má. Tím je společnost Microsoft, která má vlastní operační systém pro mobilní telefony a Nokia s ní uzavřela dalekosáhlé partnerství spočívající ve výměně technologií a společných investic do technologie,“ říká Eduard Eck, odborník na mobilní komunikaci.

Podle Ecka mají obě společnosti šanci na úspěch, v současné době ale nemá Nokia ve svém portfoliu telefon, který by mohl být konkurencí těm největším hitům v oblasti dotykových telefonů:

„Má telefony, které splní to, co od nich zákazník chce. Ale přístroj, na který by lidé stáli fronty a zdálo se jim o tom, že ho mají, takový nemá.“

„Nokia se může vrátit na pozici jedničky na trhu, musí ale úspěšně realizovat projekt s Microsoftem. Má k tomu předpoklady. Nokia má historicky nakumulované obrovské portfolio patentů a know how, má zvládnutou logistiku směrem k operátorům, má nového velice dynamického šéfa, pomocí Microsoft se jí může podařit oslovit trh ve Spojených státech, což je příležitost. Uvidíme,“ dodává Eck.

Vladimír Kroc, Jan Piroch, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme