Ostražitost už na samotném začátku se u e-aukcí energií rozhodně vyplatí

Více než stovka měst v celém Česku už svým obyvatelům nabídla možnost zúčastnit se elektronické aukce energií. První byly v březnu letošního roku Říčany u Prahy, které strhly doslova lavinu. Přidávají se další a další města, ale čím dál víc se začínají ozývat i hlasy, které před tímto způsobem uzavírání smluv s novými dodavateli energií varují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynové hořáky (ilustrační foto)

Plynové hořáky (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Jedna taková aukce se uskutečnila i pro obyvatele Berounska a Český rozhlas nechal smlouvu, díky které by měl spotřebitel ušetřit za dva roky téměř sedm tisíc korun, zkontrolovat na Energetickém regulačním úřadě.

„Předložená smlouva je poměrně dobrá a férová, přestože daný dodavatel nepodepsal etický kodex obchodníka s elektřinou, který dobrovolně podepisují obchodníci, kteří se tím zavazují k tomu, že budou zákazníky správně a úplně informovat o všech poplatcích. Nicméně na první pohled tam není žádná významná skrytá platba,“ říká mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Právě skryté poplatky jsou totiž jedním z problémů e-aukcí a spotřebitelé by si na ně měli dát velký pozor. Jiří Chvojka upozorňuje ještě na další tři problémy, které spotřebitel může řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku elektronických aukcí se zajímala reportérka Alena Rokosová

„Za prvé uzavírá smlouvu na 24 měsíců a nemůže ji vypovědět. Za druhé je to hromadná dlouhodobá smlouva, která mu dává velmi malý manévrovací prostor v případě, že bude nespokojen. A za třetí tam má po dobu 24 měsíců pevnou cenu, tedy když bude cena klesat, bude na tom bit, když stoupat, může ušetřit. Neexistují ale náznaky, že by cena elektřiny měla teď zásadním způsobem růst.“

Na to reaguje Jindřich Morávek, obchodní ředitel pro veřejnou správu společnost eCENTRE, která pro Beroun aukci organizovala. Stejně jako v březnu pro Říčany a od té doby celkem pro 300 měst a obcí.

„Za celou dobu, co tu funguje liberalizace energetického trhu, nedošlo ještě nikdy ke zlevnění energie. Naše vyaukčněné ceny jsou ale levnější o deset až dvacet procent. Nemyslím, že by naši zákazníci byli na něčem biti.“

Možné sankce

Jenže už jenom tím, že se spotřebitel aukce zúčastnil, zavázal se, že pokud nepodepíše smlouvu s novým dodavatelem, zaplatí sankci. Jiří Chvojka k tomu říká:

„Pokud ji nechce podepsat, měl by si spočítat, zda se mu vyplatí zaplatit pokutu aukční síni.“

Význam sankcí vysvětluje Jindřich Morávek z eCENTRE:

„Musíme dodavatelům garantovat, že ten balík zákazníků opravdu dostane. Pokud by se rozhodl z nějakého důvodu nepodepsat, je tam sankce za nepodepsání smlouvy v případě, že ušetří zákazník. Je to od čtyř do devíti procent z toho soutěženého objemu za rok.“

Skryté platby

Zákazníky v poslední době nejvíc zajímá, že smlouva se po dvou letech automaticky neprodlužuje a cena se po celé dva roky nezmění. Jindřich Morávek dodává, že je oproštěna od skrytých poplatků. Právě na ty by si měli dát spotřebitelé pozor. Většinou jsou skryté ve všeobecných obchodních podmínkách. Příklady dodává mluvčí regulačního úřadu Jiří Chvojka:

„Setkali jsme se s platbami za asistenční služby, které nikdy nikdo nemůže využívat, s tím, že za zaslání se platí – v případě, že to není elektronicky – několik set korun a podobně.“

Ačkoli do okamžiku podepsání smlouvy nejde o záležitost regulačního úřadu, ale české obchodní inspekce, regulační úřad si nechal udělat analýzu. Chce se totiž připravit na případnou vlnu stížností, až spotřebitelé začnou odebírat energie od nových dodavatelů. Připouští to i Jindřich Morávek eCENTRE:

„Bude se filtrovat i trh s těmito společnostmi, některé budou kvalitnější a některé méně. Ty méně kvalitní odpadnou.“

Právní servis

Možnost e-aukce v poslední době nabízejí svým obyvatelům města. Jak v dubnu říkala třeba berounská starostka Šárka Endrlová zvolená za Nezávislé Berouňáky, město chtělo dát lidem dárek a podat jim pomocnou ruku.

„Nabídlo administraci téhle záležitosti a záštitu v podstatě právní a organizační tak, aby nedošlo k žádné nedůvěře nebo podezření z podvodu či něco podobného.“

V září na otázku, kdo bude garantem podoby výsledné smlouvy, odpověděla: „Garanci za právní podobu smlouvy má podle mě společnost eCENTRE, rozhodně ne město.“

A pro úplnost ještě reakce Jindřicha Morávka ze společnosti eCENTRE. „Snažíme se zákazníkům vyjít vstříc i v podobě nějakého právního servisu, ale je to prostě vztah mezi dodavatelem a zákazníkem.“

Tereza Jelínková, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme