Panika na burze zřejmě dosáhla ‚extrémního vrcholu‘

Investoři na burze se už neptají, jak co nejvíc vydělat, ale hledají způsob, jak co nejméně prodělat. Za poslední dva měsíce přišli investoři na pražské burze v průměru o 34% svých investic. Informuje o tom server IHNED.cz. Tržní kapitalizace burzy se tak snížila o 336 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burzovní palác | Foto: Filip Jandourek

Index PX pražské burzy navíc pokračuje v poklesu i dnes, kolem 13. hodiny ztrácel čtyři procenta.

„V tuhle chvíli se zdá, že panika dosáhla extrémního vrcholu a že už je úplně jedno, v čem jste zainvestován - jestli máte akcie, dluhopisy, komodity. Investoři hromadně prodávají úplně všechno,“ komentoval vývoj na burzách šéfredaktor serveru Investiční web Petr Novotný ve Světě o jedné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru Investiční web Petr Novotný byl hostem Světa o jedné

„Do toho se zapojily ratingové agentury; nedávno snížení ratingu Itálie, včera americké banky, některé evropské banky. A to je situace, kdy na trhu je absolutní panika a možná to nejlepší, co dneska i ti investoři dělají, je zvýšit podíl hotovosti v portfoliu, mít hodně hotovosti. Mezi burziány se říká, že ‚hotovost je králem‘, a to dnes platí stoprocentně,“ poznamenal Novotný.

Ještě nedávno se přitom mluvilo o takzvaných bezpečných přístavech, do kterých je možné s jistotou investovat. Za takový přístav byl považován například švýcarský frank, singapurská měna, zlato nebo státní dluhopisy. Už to ale neplatí.

„Tyhle bezpečné přístavy fungují až do jisté doby. Mluvil jste o zlatu, švýcarském franku – to byly přesně investice, kde se investoři stáhli. Využili i toho krátkodobého růstu a teď prodávají. Nejenom díky tomu, že je panika na trzích, ale že také utržili určité zisky. Takže zavírají ty svoje pozice a jdou zpátky do hotovosti. Bezpečným přístavem v tuhle chvíli stále zůstává japonský jen a americké státní dluhopisy, částečně,“ podotkl Petr Novotný.

Investice, kterým by se lidé měli podle něj naopak raději vyhnout, jsou a ještě asi nějakou dobu budou investice do akcií evropských bank, které jsou podle Novotného nejvíc v ohrožení.

„Stále to vypadá tak, že je otázka času, kdy se ukáže na nějakou evropskou banku, a ta bude tím ‚Lehman Brothers‘ v evropské podobě. Já bych si vsadil na Société Générale, která to má u investorů hodně nahnuté. V ten okamžik se snad konečně probudí politici a řeknou, že žádnou evropskou banku nenechají padnout. A potom by na trzích mohlo přijít určité uklidnění,“ předpokládá Petr Novotný.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme