Početné rodiny si mohou polepšit, vláda podpořila snížení jejich sociálních odvodů

Rodičům dvou a více dětí se nejspíš sníží sociální odvody. Ze současných 6 a půl procent by mohly klesnout až na nulu. Vypočítávaly by se podle počtu dětí. Vláda ve středu podpořila návrh novely zákona o pojistném na sociálním zabezpečení, která s tím počítá. Pokud novela projde, platily by rodiče dvou dětí pět procent, tří dětí potom 2 a půl procenta. Rodiny se čtyřmi a více dětmi by neodváděly nic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díte, novorozenec, miminko | Foto: Fotobanka Pixabay

Nižší odvody by měl jen jeden z rodičů. Podle ministerstva práce by je mohlo získat na 730 tisíc lidí, tedy kolem 13 procent pracovníků. Příjmy do systému, z něhož se vyplácejí důchody, by podle propočtů klesly o 3,8 miliardy korun.

„Tento systém nemá žádný význam pro ty, kteří do práce nechodí. Naopak (peníze) zůstanou těm, kteří se o děti starají a budou moci tyto peníze použít na výchovu dětí, na jejich vzdělání a kroužky. Myslíme, že to je správný princip, lepší než všechny zdanit a pak to dát na dávkách jen některým,“ řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který pro návrh novely zvedl ruku. Odmítá, že by stát přišel o peníze.

Resort práce si od novely slibuje vyšší porodnost. Vláda se k návrhu vrátila po čtvrt roce, projednávání novely ministerstva práce tehdy ministři přerušili, protože proti záměru rezortu práce bylo ministerstvo financí. Vadil mu pokles příjmů z pojistného i růst výdajů na další úředníky.

ČTK, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme