Práci z domova nabízí jen necelá třetina firem

Jen třicet procent firem dovoluje svým zaměstnancům pracovat z domova. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků mezi 500 společnostmi. Hlavní výhodou práce z domova je podle podnikatelů úspora nákladů. Firmy, které této možnosti nevyužívají, se obávaly ztráty kontroly nad zaměstnanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s počítačovou myší | Foto: Comstock Images

Práci z domova využívají i některé státní instituce, například ministerstvo práce a sociálních věcí. Šéf resortu Jaromír Drábek tvrdí, že zatím jde jen o jednotlivé případy a kolik tak ušetří zatím neví.

„Pro zaměstnavatele z toho vyplývají i určité výhody, na druhou stranu i určitá rizika. Nezanedbatelnou výhodou jsou nižší režijní náklady zaměstnavatele. Na druhou stranu je potřeba práci z domova posuzovat individuálně a povolit ji pouze u zaměstnanců, kteří tento volný způsob zaměstnání nezneužijí a kteří tu práci, kterou mají odvést, skutečně odvedou,“ vysvětluje Drábek.

Podle Pavly Brečkové z Asociace malých a středních podniků ale ne všechny firmy mohou práci z domova zavést: „Určitě se nehodí pro všechny typy zaměstnání. Jde o charakter práce, který z domova, může být vykonáván. To znamená, že nevyžaduje přímou sociální interakci zaměstnance například s klienty nebo spolupracovníky.“

„Netýká se to z velké části například dělnických profesí. Je tady obrovská, široká škála administrativních, manažerských činností, které mohou být touto formou vykonávány,“ dodává Brečková.

Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme