Před deseti lety začala kupónová privatizace

Dnes je to přesně deset let ode dne, kdy začala kupónová privatizace. První vlny se účastnilo na 8,5 miliónu lidí, druhé o dvaapůl milionu méně. Kuponovou metodou byl zprivatizováno jedenáct set dvaasedmdesát podniků v hodnotě téměř tří set sedmdesáti miliard korun. Pod kontrolou státu však dodnes některé podniky zůstávají. Ještě v srpnu držel Fond národního majetku akcie 248 společností v nominální hodnotě 202 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco tehdy její hlavní tvůrci a propagátoři slibovali mnohé, dnes budí spíše pocity zklamání. Současný předseda vlády Miloš Zeman o ní dokonce prohlásil, že byla podvodem století. O zhodnocení kuponové privatizace jsme požádali jednoho z jejích tvůrců - tehdejšího ministra financí Václava Klause.

"Ta kupónová privatizace byla v každém případě základem a průlomem k tomu, co dnes máme v naší zemi. Bez toho by žádná velká změna nebyla, bez toho bychom možná mohli mít zprivatizované malé obchůdky a restaurace a pořád bychom měli před sebou privatizování stovky podniků, jak je to třeba v sousedním Polsku, a ne že bychom se trápili s tím, že nám zbývá ČEZ, Transgas a dva tři další takovéhle podniky."

Markéta Kaclová, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme