V českém rozpočtu se objevil starý dluh po transformaci ČD

Na serveru aktuálně cz se objevila informace, že v rozpočtu na příští rok se objevila nečekaná položka. Stát bude muset splatit sedm miliard za půjčku, kterou si před sedmi lety vzal státní podnik Správa železniční a dopravní cesty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správa železniční dopravní cesty

Správa železniční dopravní cesty | Foto: Marián Vojtek

Autor článku Petr Holub ve Stalo se dnes připomněl, že stát musí v roce 2011 uhradit dluhopisy ve výši 7 miliard. „Dluhopisy se souhlasem vlády vydala státní organizace Správa železniční a dopravní cesty už v roce 2004. A bylo to jako důsledek transformace Českých drah, z nichž dluhy po roce 2002 převzala právě Správa železniční a dopravní cesty. Peníze soukromým investorů je třeba soukromým věřitelům zaplatit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub ve Stalo se dnes vysvětli vznik dluhu

Zatím vidíme, že vláda vůbec neřešila, že správa, která si peníze půjčila, se ani v nejmenším nesnažila dlužnou částku vrátit,“ poznamenal Holub a připomněl, že ministr financí Eduard Janota zapsal částku do výdajů rozpočtu a nikde se o tom nediskutovalo.


Holub také považuje za dobré prozkoumat situaci, jak Správa železniční a dopravní cesty. převzala dluh ČD. „Ona totiž převzala dluh 9,5 miliardy a zároveň tzv. zbytný majetek, ze něhož podle transformačního zákona měl 9,5 miliardový závazek uhradit. Nakonec se uhradilo pouze 2,5 miliardy- zbytek byl uhrazen prostřednictvím dluhopisů. A teď je otázkou, jestli nebyl majetek Českých drah prodán pod cenou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nesouhlas s materiálem aktuálně.cz. vyjádřil ve Stalo se dnes Milan Novosad, ředitel odboru účetnictví Správy železniční dopravní cesty

Správa železniční a dopravní cesty vydala prohlášení, ve kterém nesouhlasí s materiálem aktuálně.cz. Milan Novosad, ředitel odboru účetnictví Správy železniční dopravní ve Stalo se dnes připomněl, že SŽDC není výrobní organizací a nemá tudíž disk. „Prodeje majetku probíhaly přes schválení vlády a správní rady a prodávaly se nejvyšší nabídce.“

„Podle toho, co víme, tak tržby tza prodej majetku nebyly 2, ale 4 miliardy,“ poznamenal Novosad.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme