Vyřazení Arevy z tendru na dostavbu Temelína je ve Francii překvapením

Francouzská společnost Areva je vyřazena z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Podle společnosti ČEZ nesplnila požadavky veřejné zakázky. V tendru tedy zůstávají americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Společnost Areva se chystá proti rozhodnutí ČEZu odvolat. Její vyřazení z tendru je ve Francii překvapením, v zemi má totiž velmi dobrou pověst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, reaktorová část. | Foto: Filip Jandourek

Společnost Areva vznikla před 11 lety fúzí tří firem - Framatom, Cogema a Technicatom. Francouzský stát vlastní asi 90 procent akcií společnosti, která sídlí v pařížské čtvrti Coubervoie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O společnosti Areva mluvil na Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

Firmy, ze které společnost Areva vznikla, postavily od 70. let minulého století asi sto jaderných elektráren v jedenácti zemích světa.

Pro Temelín nabízela Areva dva reaktory o celkovém výkonu 3300 MW. V současné době staví čtyři podobné reaktory, dva v Číně, jeden ve Francii a jeden ve Finsku. Areva nabízela reaktory, které jsou výrazně silnější v porovnání s ostatními dvěma kandidáty.

„To může být problém. Někteří experti tvrdí, že po roce 2025, kdy bude Temelín dostavěn, nebude poptávka po dalších zdrojích energie. To může být možná jeden z důvodů, proč je společnost vyřazena. ČEZ se ale v tuto chvíli k důvodům vyjadřovat nechce. To udělá, až se Areva odvolá, jak již avizovala,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Areva má podle Šmída ve Francii velmi dobrou pověst: „Francie je zemí, která staví na jaderných elektrárnách. Po katastrofě ve Fukušimě se ve Francii také začalo velmi vážně debatovat o bezpečnosti jaderných elektráren. Elektrárny ve Francii jsou ale ve velmi dobrém stavu a do značné míry za to může právě společnost Areva, která drtivou většinu z nich postavila.“

ČEZ vyřadil z tendru na dostavbu Temelína francouzskou Arevu

Číst článek

„V tuto chvíli je to, že je Area z tendru vyřazena, překvapením i pro Francouze, jejichž vláda za Arevu, kterou vlastní, lobovala. I Evropská komise měla určitý zájem na tom, aby právě Areva, jako evropská firma, měla šance. Může to tak být zklamáním pro určitou skupinu lidí.,“ dodává Šmíd.

Jan Šmíd, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme