Výzvu ‚Stop zdražování elektřiny‘ už podpořily stovky firem

Více než 600 firem podpořilo od čtvrtka do neděle iniciativu s názvem 'Stop zdražování elektřiny'. Tu zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy České republiky. V příštím roce hrozí kvůli vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje zdražení elektřiny pro průmyslové podniky asi o 17 procent, tvrdí Svaz průmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Míl

Firmy se obávají především dopadů zdražení na hospodaření a zaměstnanost. Svaz průmyslu a dopravy proto vládě navrhuje, aby skokové zdražení cen elektrické energie kompenzovala všem spotřebitelům z částky 90 miliard korun, které získá z prodeje emisních povolenek za roky 2013 až 2020.

Rádiu Česko to potvrdil prezident Svazu Jaroslav Míl. Podle něj by pro firmy bylo únosné zdražení elektrické energie maximálně o pět procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl ve Světě o desáté Rádia Česko

„Nezapomeňme, že Česká republika má jednu z nejdražších elektrických energií v Evropě, bez jakéhokoliv racionálního důvodu, a každý občan, každý spotřebitel, vy, já, pekař, krejčí, ale i Škoda Auto, Třinecké železárny, Sigma Olomouc, každý z nás kupuje jako spotřebitel podíl obnovitelných zdrojů energie ve své dodávce elektrické energie.“

„A byli to politikové, kteří říkali lidem: investujte peníze do malých vodních elektráren, do větrných zdrojů, biomasy, fotovoltaiky, protože větším podílem těchto obnovitelných zdrojů snížíte emise skleníkových plynů, emise CO2. A ve chvíli, kdy se to stalo a Česká republika obdrží emisní povolenky v hodnotě 90 miliard korun od EU, tak tyto peníze by měla v podstatě vrátit jako podíl na zisku všem spotřebitelům - tedy podnikům, lidem,“ říká Jaroslav Míl.

Podle jeho slov je to jediné řešení hrozících vysokých cen elektřiny, které je časově schůdné, morálně a právně průchodné a ospravedlnitelné.

„Všechna ostatní řešení buď časově nestihneme a budeme mít vysoké ceny proudu zcela nesmyslně, protože o věcech se diskutuje, ale v podstatě reálně žádné jiné řešení na stole není. A proto my navrhujeme tento způsob.“

„Je proti tomu pochopitelně značný odpor, a to především proto, že stát uvažoval, že těchto 90 miliard korun v postatě dá zdarma energetickým firmám – ale ty nám proud nezlevní,“ tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Řešení, jak skokovému zdražení elektřiny zabránit, hledá i vláda. Zatím zrušila podporu solárních elektráren na volné ploše a zrušila jejich osvobození od daně z příjmů.

Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme