Zemědělci chtějí dorovnat unijní dotace, vláda s tím ale nepočítá

Zemědělci požadují, aby jim stát dorovnal přímé platby z Evropské unie. Návrh státního rozpočtu na příští rok nepočítá na dorovnání evropských dotací ani s jedinou korunou. Stát přitom může zemědělcům vyplatit až 4,8 miliardy. Zemědělci chtějí alespoň polovinu, jinak hrozí protesty. Vládě dnes dali agrárníci na svém shromáždění v Praze čas na navýšení do 18. února.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Agrární komory

Schůze Agrární komory | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas ve svém vystoupení k zemědělcům potvrdil, že vláda skutečně nepočítá s penězi na dorovnávací platby:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělci-dotace-Nečas.mp3

„My uděláme vše proto, abychom vykryli sto procent prostředků, které jdou na dotační programy na obnovu venkova, uděláme vše proto, abychom vám dojednali rovnoprávné podmínky pro další programovací období. Chceme, aby jste měli stejné podmínky jako mají vaši konkurenti v Evropské unii.“

Čeští zemědělci dostávají z Evropské unie míň peněz, než farmáři v původních členských státech. Právě dorovnávací platby, takzvané top-upy, mají tento rozdíl vyrovnávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělci-dotace-Fuksa.mp3

Ministr zemědělství Ivan Fuksa řekl, že resort zemědělství má právo chtít víc, protože ze 70 miliard, které dostává Česká republika od Evropské unie, jde polovina právě na zemědělství.

„Ale v době, kdy škrtáme sociální výdaje, snižujeme platy státních zaměstnanců, je opravdu obtížné požadovat od rozpočtu dalších 5 miliard na dorovnání přímých plateb v top-upech.“

Prezident Agrární komory Jan Veleba nevyloučil demonstrace, pokud by vláda zemědělcům nevyhověla:

Přehrát

00:00 / 00:00

Veleba.mp3

„Naše trpělivost má určitou hranici a české zemědělství se vyvíjí určitým směrem. Pokud by byly top-upy nula, tak by si tato vláda vzala pravděpodobně na svědomí to, že pošle rezort do červených čísel se všemi důsledky. Přelom února a března je hraniční termín a pokud se nepřistoupí k našim minimálním požadavkům, tak mi samozřejmě nějaký krok uděláme.“

Podle agrárníků dostávají čeští zemědělci o 20 až 25 procent méně příjmů, než kolegové v ostatních resortech.

Peníze se podle Veleby mohou hledat v rámci resortu:

„Rezort má organizace jako jsou Lesy ČR, Pozemkový fond a další, které mají každý rok významné tržby.“

Podle Veleby mají například slovenští kolegové 50 procent doplňkových přímých plateb jistých a polští kolegové mají platby naplno přislíbené.

O dorovnání přímých plateb českým zemědělcům chce na zítřejší schůzi sněmovního rozpočtového výboru usilovat opozice.

Zbyněk Zykmund, Michaela Vydrová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme