Čeští vlastníci soukromých médií na Slovensku selhávají

Slovenský vládní parní válec nezastavily ani pokusy o uklidnění situace po atentátu na premiéra Roberta Fica. Zákon o zrušení Slovenského rozhlasu a televize, což je po vzoru britské BBC na Slovensku jedna firma, byl přijat v prvním čtení. V bleskovém tempu a se všemi problémy, které obsahuje.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova RTVS

Budova RTVS | Zdroj: TASR / Profimedia

Vládní strany ukázaly nulový zájem o dialog s opozicí a nalezení nějakého řešení, z něhož by snaha ovládnout pro sebe a přitom za peníze daňových poplatníků veřejnoprávní média netrčela jak sláma z bot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Čeští vlastníci soukromých médií na Slovensku selhávají

Ať už bude zákon tak či onak kosmeticky změkčen, ať už budou zaměstnanci televize a rozhlasu stávkovat, nebo v ní nocovat, v této bitvě má slovenská vláda nabito. A pokud bude chtít, tak ji vyhraje.

Nabito má bohužel už od části současné opozice, kdy strana Svoboda a Solidarita předloni prosadila zrušení veřejnoprávních poplatků a udělala z financování RTVS součást státního rozpočtu. Navíc jen jako prostý zákon. Takže už v tomto rozpočtu dostala v uvozovkách neposlušná televize a rozhlas méně, než měla slíbeno. Je to výstražný moment i pro Česko, aby se na financování z poplatků nesahalo.

Ochrana vlastního byznysu

Ovládnutí veřejnoprávních sdělovacích prostředků za peníze daňových poplatníků však není jediná smutná zpráva o slovenských médiích. Tou druhou, daleko smutnější zprávou je, že většina slovenských soukromých médií, které jsou v rukách slovenských, česko-slovenských a někdy i čistě českých vlastníků, přešla někdy už před parlamentními volbami, jindy těsně po nich, na stranu současné vlády. Nebo téměř zlikvidovala zprávy o politice jako téma.

Moderátor varoval před ‚orbánizací‘ médií. Televize Markíza po vystoupení přestává vysílat jeho pořady

Číst článek

A to včetně slovenských soukromých televizních stanic, z nichž tu rozhodující, televizi Markíza, vlastní právě česká PPF. Důvod je podle západních diplomatů v Bratislavě bohužel jediný. A tím je ochrana vlastních byznysových zájmů, z nichž mnohé závisí na součinnosti nebo alespoň udržování klidu zbraní s vládou.

Kromě specifického Denníku N a několika menších vydavatelství je posledním odvážným mediálním majitelem švýcarský Ringier, který provozuje server Aktuality.sk. Ten, v němž pracoval i zavražděný novinář Ján Kuciak.

Tato situace nevěstí pro budoucnost Slovenska a jeho demokracie, pro jejíž fungování jsou vůči jakékoli vládě kritická a nezávislá média nutná, nic dobrého. Jedním z důvodů, proč Polsko dokázalo ustát autoritářské tendence vlád Jarosława Kaczyńského a ubránit demokracii, bylo to, že soukromá média vydržela být ve své většině kritická a nezávislá vůči vládnoucí moci. Pomohli tomu i odvážní domácí a zahraniční vlastníci médií. Ti čeští na Slovensku zatím takové naděje nenaplňují.

Autor je evropským editorem Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme