Fakta? Koho to zajímá? Drsná realita ale existuje a nezmizí

V 70. letech vyšel v časopisu ABC zajímavý článek o podvádění ve fotografii. Pro ty, co si to nepamatují: ABC mladých techniků a přírodovědců byl jeden z hrstky oficiálně povolených časopisů, které se tehdy daly číst. Jeho redaktoři úspěšně bruslili na tenkém ledu mezi sovětskou propagandou a zpopularizovanou vědou, takže jste si v něm mohli přečíst spoustu těžko dostupných informací. Pravda, jen o technice a přírodovědě, ale to stačilo.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komiks Příhody Malého boha v časopise ABC. Scénáristou komiksu byl Vlastislav Toman

Časopis ABC mladých techniků a přírodovědců | Foto: Andrea Poláková | Zdroj: Český rozhlas

V tomhle článku se psalo o tom, že někteří fotografové fixlují – jejich fotky, ač neupravené ve Photoshopu, o kterém se tenkrát nikomu ani nesnilo, zobrazují skutečnost příliš nepřesně. Jako odstrašující příklad článek uváděl fotografa, který si vypůjčil ochočeného lva a nechal ho rdousit antilopu, aby získal dramatické záběry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iva Pekárková: Fakta? Koho to zajímá?

Pozoruhodné: v době, kdy celá východněji položená Evropa žila v jedné velké lži, měli fotografové za povinnost číhat v africké savaně za keřem tak dlouho, až divoce žijící lev zardousí divoce žijící antilopu tak blízko jejich pozice, že to bez problémů zachytí i jejich ubohý teleobjektiv.

Dnes považujeme za zcela normální, dokonce žádoucí, když fotograf své fotky „projede Photoshopem“. I fotky upravené, zvýrazněné, přiostřené, zdokonalené jsou z hlediska „pravdivosti“ zcela v pořádku. A jak přesně jste je získali, na to se vás dnes nikdo neptá. Hlavně když jsou kvalitní a barevné.

Jeden eukalyptus

Číst článek

Když jsem v 80. letech přijela do Ameriky a sháněla jsem práci hned v několika různých oborech, stačilo mi k tomu jedno cévéčko, a taky muselo stačit. Psát si cévéčka na míru tomu či onomu džobu by byl – podvod.

Dnes se počítá s tím, že žadatel o tu či onu práci napíše pro každého potenciálního zaměstnavatele cévéčko na míru.

Dnes už to není podvod. Jen tím lidem z personálního oddělení usnadňujete práci.

Realita existuje, i když si jí nevšímáme

Žijeme v době postfaktické. Čím dál víc lidem začíná být jedno, co je pravda, hlavně že je to pěkně podané, pokud možno s profesionálně vyvedenými barevnými fotkami, abychom nemuseli číst.

Čím dál víc z nás se odebírá do jakéhosi napůl vysněného prostoru, ve kterém platí jen některé přírodní zákony, který nás obaluje do kokonu a chrání nás před nepohodlnou skutečností.

Jenomže – bohužel – drsná realita existuje. Můžeme na ni na čas zapomenout, můžeme ji „odmítnout“ – ale ona nezmizí. Je tu, přestože si jí nevšímáme.

A když pak na ni tvrdě narazíme, nestačíme se divit. Myslím, že naše matky a babičky, přestože neměly neomezený přístup k informacím jako my, byly na skutečnost mnohem lépe připravené. A proto byly silnější.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně

Iva Pekárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme