Prezident Macron plánuje udělat z Francie opět lídra v jaderné energetice

Když francouzský prezident Emmanuel Macron letěl ve vládní helikoptéře jménem Super Puma nad krajinou osázenou větrnými elektrárnami, tak si povzdechnul: „To je opravdu ošklivé.“ Větrníky vyráběné v cizině, které stát dosud mohutně propagoval, se už těší menší popularitě. Není to jen kvůli estetické stránce věci, ale hlavně kvůli jejich nedostatečné účinnosti.

Komentář Praha / Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron na konferenci COP26

Francouzský prezident Emmanuel Macron na konferenci COP26 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Klimatické změny jsou natolik rychlé a palčivé, že je třeba silně omezit a ideálně zastavit spalování fosilních paliv v elektrárnách, v továrnách, v dopravě a při vytápění domácností a nahradit tato paliva elektřinou vyrobenou buď z obnovitelných zdrojů, nebo v jaderných elektrárnách. Bez škodlivých emisí.

Vzhledem k nižší účinnosti elektráren využívajících obnovitelné zdroje se pozornost společnosti obrací znovu k jaderné energii, která se dnes jeví jako nejvhodnější z ekologického i ekonomického hlediska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Prezident Macron plánuje udělat z Francie opět lídra v jaderné energetice

Francie byla po desetiletí na špičce této technologie, kterou vizionářsky propagoval generál Charles de Gaulle. Jenže poslední dobou byla jaderná energie prezentovaná a vnímaná jako něco špatného jak pro člověka, tak pro přírodu. Francie nechala svůj nukleární park zestárnout stejně jako odborníky pracující v jaderné energetice. Nyní se bude muset vyškolit nová generace.

Předzvěst prezidentské kampaně

Na začátku října Emmanuel Macron nastínil základní linie investičního plánu nazvaného Francie 2030. Přislíbil investovat 8 miliard eur do výroby malých jaderných modulárních reaktorů, do elektrolyzérů na výrobu zeleného vodíku a na snížení emisí v průmyslu o 35 procent.

Na výrobu malých reaktorů, které jsou velmi bezpečné, plánuje Emmanuel Macron postavit továrnu. Odsud by je Francie mohla exportovat v kontejnerech do menších zemí, na ostrovy nebo do izolovaných regionů s neexistující infrastrukturou například v Africe. Francie by se tak stala znovu světovým lídrem v jaderné energetice.

Prezident se také nadějně vyjádřil o výzkumu v oblasti zpracování jaderného odpadu. Předpokládá se také stavba šesti vysoce výkonných jaderných elektráren typu EPR. Jeden takový reaktor je ve výstavbě v Normandii ve městě Flamanville.

Příští nukleární elektrárny mají kvůli ochlazování stát na mořském pobřeží stejně jako Flamanville, neboť není jisté, zda voda v řekách bude v budoucnosti dostatečně studená.

Elektřinu bude Francie potřebovat na výrobu vodíku elektrolýzou – investiční plán Francie 2030 počítá se stavbou dvou velkých továren na výrobu elektrolyzérů, v Belfortu ve východní Francii a v Alsasku. A tak jednoho dne budou moci jezdit auta, autobusy a kamiony na vodík a lidé ve městech budou konečně dýchat čistý vzduch.

Macronův plán je předzvěstí prezidentské kampaně. V dubnu se budou konat volby a jedním z témat bude globální oteplování a s ním související problém energie a dopravy.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme